Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kar asıl yarın yağacak

Yarın kar yağışının etki alanını genişletmesi, akşam saatlerinde ise Marmara Bölgesi'ndeki tüm illerde yoğun kar yağışı görülmesi bekleniyor.

Giriş Tarihi: 1.2.2012 07:48 Güncelleme Tarihi: 1.2.2012 17:47
Yoğun kar yağışı yarın sabahın erken saatlerinden itibaren Marmara bölgesini yeniden etkisi altına alacak. Perşembe günü, her geçen saat etkisini arttıracak kar yağışının aralıksız sürmesi, akşam saatlerinde ise İstanbul'da çok etkili yağması bekleniyor. Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece yarısından itibaren ise kar yağışı etkisini azaltacak ve cuma günü Marmara Bölgesini de İstanbul'u da terk edecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların; Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Rize, Artvin, Hopa ile İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Balıkesir'in Bandırma ilçesi, Zonguldak, Düzce, Bartın ve İnebolu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL'DA HAYAT FELÇ OLDU
Gece etkisini arttıran ve sabahtan beri süren kar yağışı nedeniyle İstanbul'da hayat felç oldu. Tuzlama çalışmaları yetersiz kaldığı için birçok araç yollarda kaldı, insanlar yürüyerek işlerine gitti. Kar ve tipi nedeniyle hava ve deniz ulaşımı da aksarken, Arnavutköy'de kar kalındığı 47 santime ulaştı.

İstanbul'da etkisini sürdüren kar yağışı, bazı bölgelerde hayatı adeta felç etti. TEM Otoyolu ve yan yollarda ulaşım durma noktasına gelirken, işe gitmek üzere evlerinden çıkan yüzlerce vatandaş, yollarda mahsur kaldı.

Gece boyunca aralıklarla devam eden ve sabah mesai saatlerinde etkisini arttırarak sürdüren kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Toplu taşıma araçları ve servis araçlarının yan yollara girememesi yüzlerce vatandaşın yolda mahsur kalmasına neden oldu. Kar yağışı İstanbul'da özellikle Avrupa yakasında etkili oldu. Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt, Küçükçekmece, Bahçeşehir, Başakşehir, Bağcılar ve Bahçelievler'de araçlar trafikte, vatandaşlar ise duraklarda mahsur kaldı.

Avcılar ilçesinde Ispartakule, Altınşehir, Kartaltepe, Bayramtepe, Şahintepe ve Tahtakale mahallelerinde oturan vatandaşlar kapanan ana cadde nedeniyle yaklaşık 2 kilometrelik mesafeyi yürüyerek kat etmek zorunda kaldı. TEM Otoyolu'nun yan yollarına çıkan vatandaşlar İETT duraklarında saatlerce otobüs bekledi. Ancak tamamen kapanan yan yollar nedeniyle toplu taşıma araçları da yollarda mahsur kaldı. Bunun üzerine yüzlerce vatandaşta toplu taşıma ve servis araçlarının kapanan yan yollara girememesi
nedeniyle yollarda mahsur kaldı.Servis sürücüleri yolcularını TEM Otoyolu üzerinden almak zorunda kalırken toplu taşıma araçlarına binemeyen vatandaşlar TEM'de otobüs bekledi. Araçların gelmemesi üzerine bazı vatandaşlar yoldan geçen araçlara otostop yapmak zorunda kaldı. Otobüslerin gelmediğini ifade eden vatandaşlar, saatlerce yolda mahsur kaldıklarını ve işe geç kaldıklarını ifade ettiler.

Belediye ekiplerinin kar küreme ve tuzlama ekiplerinin çalışmaları yoğun kar yağışı ve tipi dolayısıyla yetersiz kaldı. TEM Otoyolu çift şeritli olarak beyaza büründü. Görüş mesafesi zaman zaman 20 metreye kadar düşerken trafikte seyreden araçlar ilerlemekte güçlük çekti.

CANLI YOL DURUMU İÇİN TIKLAYIN!

İDO'DAN SEFER İPTALLERİ
İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), Marmara Denizi'nde etkili olan poyraz nedeniyle bazı deniz otobüsü ve hızlı feribot seferlerini iptal etti. İDO'dan alınan bilgiye göre, saat 07.00'deki Yenikapı/Bandırma hızlı feribot seferi ile 07.30'daki Bandırma/Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferleri iptal edildi. Bu arada, saat 09.30'daki Bursa-Yenikapı-Kadıköy deniz otobüsü seferi ile 18.30'daki Bandırma/Yenikapı hızlı feribot seferlerinin de hava muhalefeti nedeniyle yapılamayacağı bildirildi.

İSTANBUL'DA KAR KALINLIĞI 50 SANTİMETREYE YAKLAŞTI
İstanbul'da dün akşam yeniden kuvvetlenen ve aralıklarla devam kar kalınlığı, bazı bölgelerde 50 santimetreye ulaştı. Yoğun tipi şeklinde yağan kar açılan yolları tekrar kapanmasına sebep oldu. Yollardaki kar engeli, trafikte sürücülere zor anlar yaşattı.

Sabaha karşı tipi şekline dönüşen kar yağışı, İstanbul genelinde etkili oldu. Kar yağışı öncesi ve yağış süresince tüm ana arterlerde kürüme ve tuzlama çalışmaları yapıldı. Ancak tipi şeklinde yağan kar, açılan yolları tekrar kapanmasına sebep oldu. Yoğun tipi, sabah saatlerinde Avcılar, Beylikdüzü, Sefaköy, Küçükçekmece, İkitelli, Bağcılar, Güngören, Bakırköy, Başakşehir, Bahçelievler bölgelerinde çok etkili oldu. Bu güzergahlarda tüm ekipler takviye edilerek kürüme ve tuzlama çalışması yaptı. Ancak yoğun tipi nedeniyle tekrar aksamalar oldu. Meydana gelen hasarlı kazalar nedeniyle de trafik sıkışıklığı meydana geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bazı semtlerde kar kalınlığının 50 santimetreye yaklaştığı bilgisini verdi. Kar kalınlığı; Eyüp, Aksaray, Beşiktaş'ta 15, Şile, Silivri, Bağcılar'da 20, Bakırköy, Bayrampaşa'da 25, Kağıthane, Gazi Osman Paşa, Avcılar, Maltepe, Ümraniye'de 28, Kartal, Beykoz, Kayışdağı'nda 38, U.Mumcu, Kurtköy, Çekmeköy, Çavuşbaşı, Hadımköy, Arnavutköy'de ise 47santimetre olarak ölçüldü.

BAKAN EROĞLU'NUN "HAVA TAHMİNLERİ" TOPLANTISI
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hava tahminleri hakkında bilgiler vererek, "Perşembe yani yarın Marmara ve Ege Bölgesi'nde ve Doğu Anadolu'da yağışlar var. İç Anadolu'da kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor" dedi.

Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde 'önümüzdeki haftalardaki hava tahminlerine' ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Eroğlu, özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde hava tahminlerini incelediklerini belirterek, Ankara'da 7, İstanbul'da 4 ve İzmir'de toplamda 13 uyarı yaptıklarını kaydetti. Meteorolojinin tahminlerinin yüzde 90 gerçekleştiğini anlatan Eroğlu, hedeflerinin yüzde 95 seviyesine çıkmak olduğunu söyledi. Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kendi sitesinden anlık olarak sıcaklığın görülebileceğine dikkati çekti. Eroğlu, "Perşembe yani yarın Marmara ve Ege Bölgesi'nde ve Doğu Anadolu'da yağışlar var. İç Anadolu'da kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor" dedi.

Perşembe ve cumadan sonra kıyılarda yağış beklendiğini kaydeden Eroğlu, iç kesimlerde karla karışık yağmurun olduğunu söyledi. Ankara'nın bugün çok soğuk olduğunu belirten Eroğlu, "Cuma geneli yurt genelinde sıcaklıklar 6-8 santigrat artacak. Ani sıcaklık artışı sele sebep oluyor, ikaz ediyorum. Ani kar erimelerinde sel baskınlarına karşı hassas olması lazım kamu kurum ve kuruluşlarının" diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde kuvvetli lodos olacağını söyleyen Eroğlu, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmelerinin olduğunu, bilhassa lodoslu havalarda bacaların çekmediğini ve bunun zehirlenmelere sebep olduğunu vurguladı.

"BÖLGELERE GÖRE SICAKLIKLAR 6-7 SANTİGRAT DERECE ARTACAK"
"Bu kuvvetli soğuklar, ulaşım ve canlıların hayatında olumsuzluklara neden oluyor" diyen Eroğlu, "Bilhassa kuzey ülkelerinde donan insanlar var. Hayvanların yem ihtiyacı da çok önemli. Kuşlar buzlanma dolayısıyla beslenemiyor, kuşlar için araziye yem atıyoruz" dedi.

Bir vatandaşın twitter'da geyikler için yardım çağrısına yanıt verdiklerine işaret eden Eroğlu, geyikler için gerekli yiyeceklerin bırakıldığını ve yaban hayatı yemleme çalışmalarının devam ettiğinin altını çizdi. Eroğlu, pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda sadece Fransa'nın görüşülmediğini anlatarak, hayvanların bakımı, hayvanlara eziyet edenlerin cezalandırılması için Başbakan Erdoğan'ın talimat verdiğini ve mevcut mevzuatın yeniden düzenleneceğini belirtti. Eroğlu, Türkiye'de şu anda soğukların devamettiğini vurgulayarak, "Bölgelere göre sıcaklıklar 6-7 santigrat derece artacak, bu artış neticesinde sel baskınları olabilir" şeklinde konuştu.

Buzlanmanın devam ettiğine dikkati çeken Eroğlu, bilhassa karayollarında sefer yapacak sürücülerin de dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Eroğlu, toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Uluslararası bazı yayın kuruluşları 'önümüzdeki 25-30 yıl buzul çağı yaşanacak' dedi. Bu konudaki değerlendirmeniz" sorusuna, Eroğlu, "Uzun vadeli tahminlerde sapma oluyor, süre uzadıkça meteorolojik tahminlerde makas açılıyor. Geçen yıl da Rusya kaynaklı bir haber çıkmıştı, her şey donacak denilmişti. Bazen bazı araştırmacılar kendilerinin ismi duyulsun diye haberler yapıyor. Bazen her habere de inanmayın" cevabını verdi.

Don olaylarına ait sisteme ek olarak başka bir sistemin düşünülüp düşünülmediğinin sorulması üzerine Eroğlu, sistemin gayet kolay olduğunu belirterek, Anadolu'daki çiftçilerin bu sistemi rahatlıkla kullandığını ve don olaylarının görülmesinin mümkün olduğuna dikkati çekti. Eroğlu, "Ege ve Akdeniz'de beklenmedik don olayları oluyor, vatandaş siteyi tıklayıp öğreniyor" dedi.

Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kendi sitesinde reklam çalışmalarının devam edip etmeyeceği ile ilgili olarak, "Protokolün süresi bitince kaldırılacak, reklam ihtiyacımız yok" diye konuştu.

METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Marmara'nın kuzeydoğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli kar yağışı uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kar yağışının, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Rize, Artvin ve Hopa ile öğle saatlerine kadar İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Balıkesir'in Bandırma ilçesi, Zonguldak, Düzce, Bartın ve İnebolu çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden çığ tehlikesi, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği kaydedildi.

Öte yandan, Marmara, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Güney ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz ve Doğu Karadeniz ile bazı illerde kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bugün, rüzgarın; Marmara, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Tunceli, Malatya, Elazığ) ile Sivas, Kayseri , Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Güney ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz ve Doğu Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, bu nedenle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

AVCILARDA METROBÜS SEFERLERİ YAPILAMADI
Sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı metrobüs seferlerini de etkiledi. Avcılar- Küçükçekmece arası metrobüs seferleri, metrobüs yolundaki yoğun buzlanma nedeniyle aksadı. Bölgede metrobüs seferleri kontrollü olarak veriliyor.

Kar yağışı metrobüs seferlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Küçükçekmece-Sefaköy arasında oluşan buzlanma nedeniyle metrobüsler ilerlemekte güçlük çekti. Buna bağlı oluşan yoğunluk tüm metrobüs seferlerini olumsuz yönde etkiledi.

Belediye ekipleri metrobüs yolunu açmaya çalışırken, vatandaşlardan birçoğu metrobüslerden inerek yürümeyi tercih etti. Bölgede yaşanan aksaklık tüm metrobüs seferlerini etkilerlen, duraklarda da uzun kuyruklar oluştu.

BASIN EKSPRES YOLU'NDA TRAFİK KİLİTLENDİ
İstanbul'u etkisi altına alan yoğun kar yağışı, Basın Ekspres yolunu trafiğe tıkadı. Gece etkisini artıran kar yağışı, araçların yollarda kalmasına neden oldu. Basın Ekspres yolundaki araçlar ilerlemekte güçlük çekti. Kar nedeniyle yol tamamen kapandı. Belediye yetkililerinin yolu açma çalışması sürüyor.

AVCILAR, BAŞAKŞEHİR, BAĞCILAR, BEYLİKDÜZÜ VE BÜYÜKÇEKMECE'DE EKİPLER ÇALIŞIYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yoğun kar yağışından dolayı Avcılar, Başakşehir, Bağcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece yolunda sıkıntı yaşandığını, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü, ancak tipi şeklinde yağan karın çalışmalara engel olduğunu belirtti.

Belediyeden yapılan açıklamada, belediyenin tuz ve solüsyon stoklarının yeterli olduğu ifade edildi. Açıklamada, Atatürk Havalimanı'nda belediyeye ait ''Kar kaplanı'' aracının da karla mücadele çalışmalarına destek verdiği bildirildi.

ELVERİŞSİZ KOŞULLAR HAVA ULAŞIMINI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ
Yurt genelindeki elverişsiz koşullar, hava ulaşımını da olumsuz etkiledi. Türk Hava Yolları (THY), yurt genelinde çeşitli meydanlardan yapılması gereken karşılıklı toplam 183 iç ve dış hat seferini iptal etti. İstanbul'da etkili olan kar yağışı, Atatürk Havalimanı'ndaki uçak seferlerinde de iptal ve gecikmelere yol açtı.

THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan yapılması gereken TK 2504 sefer sayılı Bodrum, TK 2552 Dalaman, TK 2662 Sivas, TK 2654 Erzincan, TK 2704 Erzurum, TK 2842 Sivas, TK 2200 Kahramanmaraş, TK 2008 Nevşehir, TK 2714 Kars, TK 2222 ve TK 2226 Gaziantep TK 2692 Muş ve TK 2684 sefer sayılı Batman seferlerini iptal edilirken, Ankara ve İzmir'e olan bazı seferlerde de iptaller gerçekleşti.

THY ayrıca dış hatlarda da Sofya, Bükreş, Moskova, Prag, Stockholm, Berlin, Kiev, Basel, Donetksk, Tiran, Kopenhag, Barselona, Malaga, Zagrep, Lyon, Saraybosna, Selanik, Kahire, Toulouse, Budepeşte, Dublin, Milano, Priştine, Batum, Beyrut, Helsinki ve Tiflis'in de aralarında bulunduğu çok sayıda seferi iptal ederken, diğer uçak seferleri ise gecikmeli olarak yapılıyor.

DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, havalimanındaki pist ve taksi yollarını açık olduğunu, ancak aprondaki park yerlerinde kar temizleme çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Özuğur, tipi nedeniyle havalimanındaki görüş mesafesinin zaman zaman 300 metreye düştüğünü ifade etti.

İSTANBUL KARS UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul -Kars uçak seferleri olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Edinilen bilgilere göre, THY'nin İstanbul'dan Kars'a gerçekleştireceği uçak seferleri, kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI'NDAKİ DURUM
Bu arada, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda da sabah saatlerinde pistin kapalı olması nedeniyle uçuşların yaklaşık 2 saat yapılamadığı belirtildi.

Pegasus Havayolları, bu limandan yapması gereken PC 148 Antalya, PC 4120 İzmir ve PC 166 Kayseri seferlerini iptal etti.

Yetkililer, pistin şu anda uçak iniş ve kalkışına elverişli olduğunu ifade etti.

THY yetkilileri, yolcuları, mağdur olmamaları için havalimanına gelmeden önce ''444 0 849'' numaralı Çağrı Merkezi'ni arayarak uçuşlarla ilgili bilgi almaları konusunda uyardı.

KAR HEM MAĞDUR ETTİ HEM DE MADDİ ZARAR VERİYOR
İstanbul'da üç gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle iptal alan 500'ü aşkın sefer yolcuları mağdur ederken, Havayolu şirketlerine de milyonlarca dolar zarar verdi.İptal olan seferlerin maliyetlerine birde uçamayan yolcuların otel ve yemek masrafları eklenince şirketlerin zararı büyük oldu. Yetkililer havayolu şirketlerinin işletme ve yolculardan kaynaklanan zararlarını kapatmalarının uzun zaman alacağını ve küçük havayolu şirketlerinin çok zorlanacağını söylüyor.

THY YOLCULARINI UYARIYOR
THY yetkilileri yolcularının mağdur olmaması için, Havalimanına gelmeden once THY'nın Müşteri İlişkilerini arayarak uçuşlarının iptal olup olmadığı hakkında bilgi almalarını, Havalimanına dab u bilgi doğrultusunda gelmeleri konusunda uyarıda bulunuyor.

SICAKLIKLAR DOĞU KESİMLERDE 4-6 DERECE AZALACAK
Hava sıcaklığı doğu kesimlerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların; Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Rize, Artvin, Hopa ile sabah saatlerinde İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Balıkesir'in Bandırma ilçesi, Zonguldak, Düzce, Bartın ve İnebolu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yağışların; Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara ile iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Rüzgar, Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Tunceli, Malatya, Elazığ), Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Sivas, Kayseri ve Niğde çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Güney Ege, Batı Akdeniz ve Doğu Karadeniz' de kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S), yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI : Doğu kesimlerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR : Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Tunceli, Malatya, Elazığ), Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Sivas, Kayseri ve Niğde çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Güney Ege, Batı Akdeniz ve Doğu Karadeniz' de kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S), yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Rize, Artvin, Hopa ile sabah saatlerinde İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Balıkesir'in Bandırma ilçesi, Zonguldak, Düzce, Bartın ve İnebolu çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Çığ tehlikesi, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Marmara'da orta kuvvette, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı (Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Tunceli, Malatya, Elazığ), Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Sivas, Kayseri ve Niğde çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Güney Ege, Batı Akdeniz ve Doğu Karadeniz' de kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S), yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Çok bulutlu aralıklı kar yağışlı geçecek. Kar yağışının sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.(0)

ANKARA: Parçalı çok bulutlu.(-3)

İZMİR: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.(5)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.(10)

ANTALYA: Az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeybatılı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.(12)

SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.(1)

ERZURUM: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.(-4)

VAN: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.(2)

DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı.(2)

BÖLGELERE HAVA DURUMU

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile Kırklareli, Tekirdağ ve Balıkesir çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının sabah saatlerinde İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bursa ile Balıkesir'in Bandırma ilçesi çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Bölge genelinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE:
Az bulutlu, kuzeyinin parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Batısı az bulutlu, doğusu parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve İskenderun çevreleri yağmur ve sağanak, Kahramanmaraş çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; Batı Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Sivas çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın Sivas, Kayseri ve Niğde çevrelerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının sabah saatlerinde Zonguldak, Düzce, Bartın ve İnebolu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz'in aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının Rize, Artvin ve Hopa çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar, Doğu Karadeniz'de sabah saatlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının bölgenin doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. Bölge genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin genelinde eğiminin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgar; bölgenin kuzey ve batısında (Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Tunceli, Malatya, Elazığ) kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeyinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; bölgenin batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak esecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar asıl yarın yağacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN