Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baykal Kent son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü Bursa'da kalp yetmezliği sonucu 69 yaşında hayatını kaybeden tiyatro oyuncusu Baykal Kent için, 25 yıl boyunca sahne aldığı Beyoğlu'ndaki Orta Oyuncular Sahnesi'nde bir tören düzenlendi. Törene tiyatrocu Kent'in arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Giriş Tarihi: 8.2.2012 10:17 Güncelleme Tarihi: 8.2.2012 10:39
Şişli Merkez Camisi'nde ikindi namazının ardından düzenlenen cenaze törenine, Kent'in Amerika'da yaşayan kızı Demet Açmazlale ve akrabalarının yanı sıra Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen, Birol Güven, Nuri Alço, Bülent Kayabaş, Rasim Öztekin, Nuri Sesigüzel, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Baykal Kent'in kızı Demet Açmazlale, babasının ölümünden iki gün önce başka bir iş için Türkiye'ye geldiğini ve bu sırada babasının vefat ettiğini söyledi.

Sanatçı Müjdat Gezen de Baykal Kent ile asker arkadaşı olduklarını ifade ederek, askerlik dönüşünde birçok filmde birlikte oynadıklarını, en son ölümünden 3 gün önce telefonda konuştuklarını kaydetti.

Baykal Kent ile sık sık görüşüp telefonlaştıklarını anlatan Gezen, ''Baykal çok genç gitti, bu üzücü bir şey. Bu bizim 40'lı kuşak ufak ufak gidiyor. Askerliğimizin ilk bölümünü İstanbul'da yaptık. O, kantinde börek satardı. Asker böreklerinin içinde pek peynir olmazdı. Ben gittiğimde bir börek, iki peynir verirdi. 'Ulan Baykal, nereden çıktı bu?' deyince, 'Öbür böreklerin içinden araklayıp seninkinin içine koydum' derdi'' diye konuştu.

Gezen, Kent'in haftada en az bir kez kendisini aradığını belirterek, ''Ben onu bizim huzurevine almak istiyordum, fakat gelmek istemedi. 'Bursa'da rahatım' dedi. Sonra 'Ben hastaneye yatacağım' dedi. 'Çıktıktan sonra gelirsin' dedim. Gelemedi işte. Erken gitti, Allah taksiratını affetsin'' şeklinde konuştu.

Bülent Kayabaş da Kent'in çok iyi bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, ''Duygularıyla yaşadı. Ayakta durmaya çalıştı, mücadele etti. Güzelliklerle anacağız onu. Toprağı ve ışığı bol olsun. Önemli bir insanı daha kaybettik, orada çok çoğalmaya başladık. Baykal, nevi şahsına münhasır bir adamdı'' dedi.

Rasim Öztekin ise Baykal Kent ve Bülent Kayabaş ile birlikte 1987'de Şan Müzikali'ni yaptıklarını ifade ederek, ''Söyleyecek çok bir şey yok işte. 69 yaşındaki bir çocuğu kaybettik. Kimseye kötü bir niyet beslemeyen, hiç parayla alakası olmayan ama sorduğun zaman hep para arayan... Her şeyden önemlisi, hayatımızdan çok güzel bir renk gitti. Bundan sonra göğü renklendirir'' şeklinde konuştu.

Baykal Kent'in Türk bayrağına sarılı tabutu, kılınan cenaze namazının ardından Ortaköy Mezarlığına götürüldü. Kent'in cenazesi, buradaki aile kabristanına defnedildi.

TÖRENE ÜNLÜ AKINI
Tedavi gördüğü Bursa'da kalp yetmezliği sonucu 69 yaşında hayatını kaybeden tiyatro oyuncusu Baykal Kent için, 25 yıl boyunca sahne aldığı Beyoğlu'ndaki Orta Oyuncular Sahnesi'nde bir tören düzenlendi. Törene tiyatrocu Kent'in arkadaşları ve sevenleri katıldı. Beyoğlu'ndaki Orta Oyuncular Sahnesi'nde düzenlenen törene ailesinin yanı sıra tiyatro oyuncusu Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Birol Güven, Orhan Aydın, Ayberk Atilla, Ayla Arslancan, Aytuğ Yücel'in yanı sıra sevenleri katıldı.

Törende Baykal Kent'in oynadığı tiyatrolardan oluşan kısa bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Sahneye çıkan ünlü tiyatrocu Ferhan Şensoy, Baykal Kent'in ay yıldızlı bayrağa sarılı tabutunun yanında bir konuşma yaptı. Şensoy'un, Baykal Kent ile geçmişte yaşadığı komik olayları anlatması salonda ufak da olsa tebessümlere neden oldu. Birol Güven, yaptığı konuşmada "Son dönemde gerçekten koptuk hepimiz. Aradığımızda çok mutlu olduğunu söylemişti biz de onu Bursa'da mutlu olarak bırakmıştık" dedi. Aytuğ Yücel ise, " Baykal ağabeyle aynı sahneyi paylaşmadık ama aynı tiyatroyu paylaştık. Oyunculuğu konusunda zaten bir şey söylemeye gerek yok. Çok iyi bir oyuncuydu. Onun gülen yüzünü hiç unutmayacağım. Dünyanın en güzel gülen, gözlerinin içi gülen insanıydı. Nur içinde yatsın" diye konuştu.

TÖRENDEN GÖRÜNTÜLER

BAYKAL KENT'İN UNUTULMAYAN GÖRÜNTÜLERİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baykal Kent son yolculuğuna uğurlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN