Mobbingci kadın emniyet müdürü görevden alındı

Giriş Tarihi: 8.2.2012

Polis memuru H.T.'ye mobbing uyguladığı iddialarıyla gündeme gelen İzmir Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü 1. Sınıf Emniyet Müdürü Emine Cafer görevden alınarak merkeze çekildi

İzmir Polis Moral Eğitim Merkezi'nde çalışan polis memuru H.T.'ye kasıtlı ve sistematik mobbing uyguladığı iddialarıyla gündeme gelen merkezin yöneticisi 1. Sınıf Emniyet Müdürü Emine Cafer görevden alınarak merkeze çekildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, ilk kez SABAH'ta yayınlanan haberden sonra soruşturma başlattığı Cafer hakkında verdiği kadar emsal niteliğinde olacak. İzmir Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü'lüğünden alınan Cafer, Emniyet'te hakkında mobbing şikayeti yapılan ilk kadın emniyet müdürüydü. İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, 4 Kasım'da açılan davada; polis memuru H.T'ye "kasıtlı ve sistematik olarak dışlama, aşağılama, küçümseme, yıldırma, yok sayma, ötekileştirme ve ağır psikolojik baskı (mobbing)" uyguladığı iddiasıyla yargılanan Cafer'in pek çok polis memuruna da aynı davranışlarda bulunduğu söyleniyordu.

DİLEKÇEYE TAKİP

Emine Cafer'in baskıları nedeniyle polis memuru H.T.'nin reflü ve ülser hastalıklarına yakalandığı, iki kez de kalp spazmı geçirdiği öne sürülüyordu. Öte yandan Cafer'in SABAH'ta yayımlanan haberden sonra H.T. hakkında, dilekçe verdiği için bir soruşturma daha açtığı ve görev yerini sürekli değiştirdiği ifade edildi. Polis memurlarını kameradan izlettiği, tuvalette kaldıkları süreleri bile kontrol ettirdiği, memurlara cenaze-düğün gibi özel durumlarında bile izin kullandırmadığı iddia edilen Emine Cafer'in bir önceki görev yeri olan Manisa'dan ayrıldığında da polis memurlarının arkasından lokma döktürdüğü ileri sürüldü.

BEKLEMİYORDU

Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevinden alınmayı beklemeyen Cafer'in yakınlarına "Görevden alınmayı hiç beklemiyordum. Antalya'da bir hafta çok başarılı bir toplantı geçirmiştim. Daha uzun yıllar polis evi müdürlüğü yapacağımı düşünüyordum" dediği öğrenildi. Polis memuru H.T'nin ağabeyi ise, görevden alma kararı üzerine, kardeşinin hakları için dilekçeler verdiğini anımsatarak, "Basın olmasaydı kardeşim soluğu belki de Ardahan'da alacaktı. SABAH sayesinde hukukun üstünlüğü sağlandı" dedi. Kardeşinin dilekçe hakkını kullandğı için iki başmüfettiş tarafından sorguya alındığını anımsatan ağabey, İzmir Polisevi çalışanlarının bu gelişmeden mutlu olduğunu söyledi.

'CENAZE İZNİ VERMEDİ' İDDİASI

Emniyet Müdürü Cafer'in (ortada) polis memurlarını kameradan izlettiği, tuvaletteyken bile kontrol ettirdiği, düğün ve cenaze gibi durumlarda izin kullandırmadığı iddia ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobbingci kadın emniyet müdürü görevden alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN