Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstekanın yıldızları

Antalya'da yapılacak dünya kupasında boy gösterecek 5 kadın bilardocu, erkeklerin en ciddi rakipleri. Ve hemen hepsi aileleriyle karşı karşıya gelmek pahasına bu sporda ilerleyip kupalar kazanmış

Giriş Tarihi: 12.2.2012
Antalya'da 13-19 Şubat arasında, 3 Bant Bilardo Dünya Kupası'nın ilk ayağı yapılacak. Turnuvanın en ilgi çekici katılımcısı beş kadın Türk bilardocu, erkeklerle kıran kırana yarışacak. Gülsen Degener, İpek Koşdere, Güzin Müjde Karakaşlı, Elif Yavuz ve Eylül Kibaroğlu adlı sporcularımız, bilardo uğruna hem aileleriyle, hem toplumla mücadele etmiş.

'YA AİLEN YA BİLARDO'
Dünya üçüncüsü olan milli bilardocu Gülsen Degener (43) İngilizce öğretmeni. İstanbul ve Almanya'da yedi yıl öğretmenlik yapmış. Bursa'da üniversiteye giderken tanıştığı bilardo uğruna final sınavlarına dahi girmemiş. 20 yıldır bilardo oynuyor. Bilardo aşkı Urfalı babasıyla karşı karşıya getirmiş Gülsen öğretmeni... "Ya ailen ya bilardo" demiş babası. Degener de uzun süre onlardan gizli bilardoyla uğraşmış, ta ki şampiyon olup babasının da onunla gurur duymasını sağlayana kadar. Yedi yıldır üst üste Türkiye şampiyonu olan, iki kez Avrupa üçüncülüğünü, iki kez de dünya üçüncülüğünü elde eden Gülsen Degener çeşitli ülke liglerinde de oynuyor.

İLK ÖĞRETMENİ BABASI
İpek Koşdere bilardoyla 10 yaşında tanışmış bir diş hekimi. Babası kahveye giderken kimi zaman kızı İpek'i de yanında götürürmüş. Koşdere üç yıldır Türkiye'yi dünyada temsil eden kadın bilardoculardan biri. Türkiye ikincisi olmuş. Bu tutkusu onu İstanbul-Esenler'de bulunan diş kliniğine profesyonel bir maç masası almaya kadar götürmüş. Bilardoyu öğrettiği eşinin salon sporu ve asil bir spor olduğu için kendisini desteklediğini söyleyen Koşdere; başka hiçbir spor dalında bu kadar kaliteli seyirci ve bu kadar şık oyuncu görülemeyeceği konusunda ise iddialı. Eylül Kibaroğlu'nun (24) babası bir bilardo salonu işletmecisiymiş. İlk öğretmeni de babası olmuş. Genç sporcu, 12 yaşında Türkiye dördüncülüğü unvanını almış. Bilardo uğruna üniversiteyi yarım bırakmış. 2007'de, Çek Cumhuriyeti'ndeki turnuvada yarışarak ülkemize ilk Avrupa Şampiyonluğu'nu kazandırmış. Ülkeye döner dönmez kupasını babasının mezarına götürmüş. Güzin Müjde Karakaşlı ise (20), Denizli'de yaşarken lise son sınıfta dersane ve sınavlardan fırsat buldukça bilardo salonuna gitmeye başlamış. Büyüklerini, madalyalarını göstererek ikna etmiş. Elif Yavuz (33), Elazığlı bir ailenin kızı. Bilardo salonu çalıştırmaya başladıktan sonra, 2008'de profesyonelleşmeye karar vermiş. Ailesi, onun çok istediğini anlayınca desteklemiş. Yavuz ailesinde herkes bilardo oynamayı biliyor ama Elif Yavuz'un üstüne bilardo oynayan yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstekanın yıldızları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN