Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köye hem kütüphane kurdular hem de festival kazandırdılar

Üniversiteli 6 genç, Sivas'ın Başyayla köyüne önce bir kütüphane sonra da bir festival kazandırdı. Eğitim gönüllüsü gençlerin sıradaki hedefi ise Yozgat'ın Karahacılı köyü

Giriş Tarihi: 14.2.2012
Onlar Türkiye'yi daha aydınlık yarınlara taşımaya kararlı 6 genç... Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olan 20 yaşındaki Mücahit Gündoğdu ve aynı yaştaki arkadaşları Ebubekir Elliiki, Yunus Şahbaz, Emre Aktan, Vedat Albayrak ve Hamza Çiftçi, eş, dost ve arkadaşlarının desteğiyle yaklaşık 3 bin kitap topladı. Ve Sivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Başyayla köyünde geçen yıl görkemli bir açılışla kütüphaneyi hizmete soktular. Köy halkının kütüphaneye gösterdiği ilgi şaşırtıcıydı. Bin nüfuslu köyde özellikle öğrenciler ödevlerini araştıracak bir yerin olmaması nedeniyle büyük zorluk yaşıyordu. En çok onlar sevindi kütüphaneye. Bu durum köydeki öğretmenlerin de işini kolaylaştırdı. Öğrencilere, daha önce veremedikleri araştırma ve okuma ödevlerini rahatlıkla vermeye başladılar.

HEDEFLERİ 5 BİN KİTAP
Üniversiteli eğitim neferleri bununla da kalmadı. Geçen yıl temmuz ayında 'Farklılıklarımızla Birlikte Yaşayalım' temalı Başyayla Köyü 1. Kültür ve Sanat Festivali'ni düzenlediler. Tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez ve yazar Suzan Samancı'nın katıldığı festivalde çeşitli sergiler de tertiplendi. Mücahit ve arkadaşları Ebubekir Elliiki, Yunus Şahbaz, Emre Aktan, Vedat Albayrak ve Hamza Çiftçi şimdi de Yozgat'ın Çekerek ilçesine bağlı Karahacılı köyüne kütüphane kazandırmak için kolları sıvadı. "Her köye bir kütüphane" sloganıyla yola çıktıklarını anlatan Mücahit Gündoğdu şunları anlattı: "Fakültemizde açtığımız stantta kitap bağışlarını kabul ediyoruz. Biz bu güzel projeyi her sene bir köye kütüphane kurarak sistemli bir iş haline getirmeyi hedefliyoruz." Topladıkları kitap sayısı 2 bini bulmuş şimdiden. Nisan ayında Karahacılı köyünde kütüphane açılışını yapmayı planladıklarını söyleyen Gündoğdu, "Hedefimiz 5 bin kitaptan oluşan bir kütüphane kurabilmek. Bunun için herkesten destek bekliyoruz" dedi.

Neslihan CAN / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köye hem kütüphane kurdular hem de festival kazandırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN