Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Omuzda kas sıkışmasına dikkat

Omuz eklemi, hareket genişliği bakımından vücudun en hareketli eklemidir. Omuz ağrıları tedavi edilmediği takdirde kişinin hareketlerinde ciddi kısıtlamaya neden olabilir.

Giriş Tarihi: 21.2.2012 12:02
Medicana Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlarından Opr. Dr. Bülent Diri, omuz ağrıları ve bu ağrılara neden olabilecek faktörler hakkında bilgi verdi. Diri, "Omuz hareketlerinde ağrı sık karşılaşılabilen ve günlük yaşam kalitemizi düşüren bir şikayettir. Omuz eklemi diz ve kalça ekleminden farklı olarak yumuşak doku örtünüm oranı daha fazla bir eklemdir. Omuz etrafını manşon gibi sarmış olan yumuşak doku ve kasların yapışma yerlerindeki sıkışma ve patolojiler önem arz etmektedir. Omuzun tekrarlayan hareketler tarzındaki işlerde çok kullanılması ve kaslarımızın geçtiği tünellerdeki yapısal darlığa yatkınlık gibi nedenlerle omuzda kas tendonlarımızda sıkışma, hatta yırtıklar oluşabilir" diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Omuzdaki problemin derecesine göre ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, cerrahi müdahalenin yapıldığını belirten Opr. Dr. Bülent Diri, "Omuz cerrahi müdahaleleri ise omuzun artroskopi ile (ışıklı bir cihaz) omuzun içerisinin gözlemlenmesi, sıkışan yerlerin açık cerrahi ile rahatlatılması ve yırtık olan yapıların tamir edilmesi sıkça yapılan cerrahilerdendir. Cerrahi sonrasında kas güçlendirme ve eklem hareket açıklığının elde edilmesi için fizik tedavi uygulanabilir. Tedavideki amaç hastanın ağrısız tekrar günlük yaşam aktivitelerine kavuşmasıdır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Omuzda kas sıkışmasına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN