Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da ikinci baraj sı ucuz atlatıldı

'da 10 işçinin hayatına mal olan 'ndaki sonrası ikinci bir nın son anda önlendiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 29.2.2012 15:43 Güncelleme Tarihi: 29.2.2012 16:48
'nın Kozan ilçesinde Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tünelinin kapağının sı, yukarısında bulunan Menge ve Feke barajlarının tamamen dolmasına sebep oldu. Köprünün 17 km ilerisinde bulunan Kavşak Bendi Barajı inşaatında çalışan yaklaşık 200 işçi, olayın telefonla bildirilmesi üzerine hemen tahliye edildi ve büyük bir önlenmiş oldu.

Tahliye yapıldıktan 5 dakika sonra taşkın suları baraja ulaştı ve barajı bir anda sular kapladı. O anlar barajdan tahliye edilen işçiler tarafından görüntülendi.ndaki patlamanın ardından Menge ve Feke barajlarında su tutulduğunu belirten yetkililer, barajı boşaltmak için bu suyun yarın bırakılacağını, bırakılan suyun da arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkileyeceğini ifade ettiler. Yetkililer, "Menge ve Feke barajlarında dolan suyun bırakılması gerekiyor.Su bırakıldıktan sonra bu bölgedeki arama kurtarma çalışmaları da güç koşullarda devam edecek. İstanbul İl Acil Afet Merkezi ile Maden Tetkik Arama Müdürlüğünden iki özel arama makinesi
getirildi. Bu makineler su üzerindeyken kameralarla su altını gözetleyebiliyor. Bu makinelerden biri Yedigöze baraj havzasında arama yapıyor" dedi.

Öte yandan, baraj gövdesinin bulunduğu gölette iki kişinin cesedinin olduğu tahmin ediliyor. Ekipler, bu bölgede yoğunlaşan çalışmalar kapsamında suyu pompalarla boşaltıyorlar. Yaklaşık 250 kişinin görev aldığı bölge olumsuz hava şartlarına rağmen didik didik aranıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da ikinci baraj faciası ucuz atlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN