Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nişanlısı, şişman diye terk etti, 41 kilo verdi

İzmirli Burcu Irmak 25 yaşına geldiğinde 108 kiloydu. Nişanlısı kiloları yüzünden ayrılınca, diyet günlüğü tutarak ve sporla bir yılda 41 kilo verdi. Hayali ise 12 kilo daha verip manken olmak

İzmirli Burcu Irmak, kiloları nedeniyle doğum gününde nişanlısı tarafından terk edilince, "zayıflayıp manken olmaya" and içti. Diyet ve sporla 41 kilo veren Burcu'nun planı, 12 kilo daha verip 55 kiloya düşmek. Burcu Irmak'ın çocukluğu ve gençliği aşırı yeme alışkanlığı nedeniyle hep kilolu geçti. Üniversiteyi bitirdikten sonra İzmir'de bir hastanede tıbbi sekreter olarak çalışmaya başlamıştı. 25 yaşına geldiğinde tam 108 kiloydu. Bu dönemde de nişanlandı. Zaman zaman diyet yapıp zayıflamayı denese de, genel olarak kilolarından memnundu. Ancak müstakbel kayınpederi kiloları nedeniyle kendisini gelin olarak kabul etmeyince, geçen yıl 19 Şubat'ta, hem de doğum gününde nişanlısından ayrıldı. İşe o anda tüm hayatını etkileyecek bir karar aldı. Kilolardan kurtulacak ve hatta manken olacaktı.

DOKTORU BİLE TANIMADI

Hemen görev yaptığı hastanedeki endokrin uzmanı Doç. Dr. Ceyhun Dizdarer'den yardım istedi. Dizdarer de, Burcu'ya yediği her şeyi not etmesini söyledi. O güne kadar birçok diyeti deneyen ancak hiç bu tür bir yöntemi uygulamayan Burcu, doktorunun söylediğini uygulayarak, çay dışında yediği her şeyi küçük not defterine yazmaya başladı. Doktorunun da desteğiyle, artık yediği her yiyeceğin ve içeceğin kalorisini hesaplıyor, izin verilen günlük kaloriyi aşmıyordu. Marketten bir yiyecek alırken bile kalorisine bakıyor, fazlaysa almıyordu. Bununla da yetinmeyen Irmak, bir spor salonuna kaydoldu ve egzersize başladı. Burada da spor eğitmeni Gülistan Kılıçaslan'ın dediklerini harfiyen uygulayan Irmak, gününün 3-4 saatini spor salonunda geçiriyordu. Hatta, hastanedeki gece nöbetinden çıktıktan sonra birkaç saat uyuyup, spor salonuna gittiği bile oluyordu. Ve Burcu Irmak, azmi sayesinde bir yılda tam 41 kilo vererek 67 kiloya düştü. Hedefi ise 55 kiloya kadar inip mümkünse mankenlik yapmak. Burcu duygularını ise şöyle anlatıyor: "Günde 4-5 litre su içiyordum. Spor salonunda koşarken zayıf kızlara bakıp, 'Bu kızlar niye geliyor?' diye şaşırırdım. Eskiden büyük beden bulamıyordum, şimdi ise küçük beden bulamıyorum. Zayıflayınca doktorum Ceyhun Dizdarer'e gittim. O bile beni tanıyamadı."

'5 YIL SONRA ÜLKENİN YARISI OBEZ OLACAK'
Doç. Dr. Ceyhur Dizdarer:
Türkiye'de obezite görülme oranları 30 yaş üzerindeki erkeklerde yüzde 20, kadınlarda yüzde 40'a dayandı. Çocuklarda obezite yüzde 10-25 arasında görülüyor. Bu rakamlar korkunç. 100 kadından 40'ının hasta olduğu bir topluluk düşünebiliyor musunuz? Türkiye'de 3.2 milyon erkek, 5.5 milyon kadın obez. Türk kadınları Alman kadınlarından daha fazla obez. Esas karın obezitesi çok önemli. Karnın daha yağlıysa, elma tipi şişmanlık çok daha büyük bir risktir. Türkiye'de, ilkokuldaki 10-14 yaş grubu çocukların yüzde 10-15'inde obezite tespit edilmiş. Obezitede yüzde 90 artış var. Beş yıl sonra Türkiye'de yarımızdan fazlamız obez olacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Nişanlısı, şişman diye terk etti, 41 kilo verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN