Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yaşamını yitirdi

Son padişah Sultan Han'ın torunu Fatma (91), hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 2.4.2012 10:51 Güncelleme Tarihi: 2.4.2012 19:08

2. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu son Osmanlı padişahı Sultan ve son halife Abdülmecit'in torunu ''''ın Ortaköy'deki evinde dün geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat ettiğini bildirdi.

nın hayattaki 16 sultanından birisi olan Fatma Neslişah Sultan 4 Şubat 1921 tarihinde babasının Nişantaşı'ndaki sarayında doğdu.

Hanedan üye ve mensuplarının 1924 Martında yurt dışına çıkarılması sırasında 3 yaşında bulunuyordu. Babası Şehzade Ömer Faruk Efendi Halife Abdülmecid Efendi'nin oğlu Sultan Han'ın torunu, annesi Rukiye Sabiha Sultan ise Sultan Vahdettin Han'ın küçük kızıydı. Neslişah Sultan 26 Eylül 1940'ta Mısır hanedanından Prens Muhammed Abdulmunim ile evlendi.

Prensin 1952-1953 yıllarındaki 10 aylık Mısır kral naipliği döneminde o da Mısır Mısır naibesi oldu. Mısır'da cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kral hanedan üyeleri ile birlikte sürgüne tabi tutuldu. Merhume Sultanın Abbas Hilmi (71) ve İkbal (68) isminde bir kızı ve bir oğlu, oğlundan da Sabiha (38) ve Davud (33) isminde iki torunu bulunuyor.

İstanbul'da sarayda doğan son sultan olan Fatma Neslişah Sultan 1924'te sürgüne tabi tutulanlardan hayatta kalan son sultandı. Sarayda doğan son şehzade Osman Ertuğrul Efendi ise 2009 yılında vefat etmişti.

Neslişah Sultan'ın cenazesi 3 Nisan 2012 Salı günü Yıldız Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra aile kabristanına defnedilecek.

YEĞENİ ÖLÜM NEDENİNİ AÇIKLADI
Fatma Neslişah Sultan'ın yeğeni Abdülhamid'in 4'ncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, halasının geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Abdülhamid'in 4'ncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Fatma Neslişah Sultan'ın hayatını kaybetmesinin ardından aileye taziye ziyaretinde bulunmak üzere Emin Vafi Korusu'na geldi. Taziye ziyaretinin ardından Fatma Neslişah Sultan'ın yeğeni Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, halasının hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Kendisi halamdı, çok üzüntülüyüz. Ailemizin reislerinden birini kaybettik. Sarayda doğan son sultandı. Yurtdışından gelenler var, onları bekliyoruz. Cenazesi dedemizin yaptırmış olduğu Yıldız Camii'nde öğle namazına müteakip olacak ve hepimiz orada olacağız. Cenaze namazının ardından, Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek. Kendisi sarayda büyüdü hem Vahdettin Han'ı gördü hem de babasını gördü. Aynı zamanda son Abdülmecit Han'ın torunuydu. Dün ani bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Hem tüm İslam halkının hem de bütün dünyanın başı sağ olsun. Evde hayatını kaybetti, yanında kızı vardı. Yurtdışından da az öncede oğlu geldi, diğerlerinin de gelmesini bekliyoruz" dedi.

Fatma Neslişah Sultan için Yıldız Sarayı'nda halka açık taziye için bir merasim düzenleneceğini de belirten Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, "Aşiyan'a defnedilmesinin ardından, Yıldız Sarayı'nda da halka açık taziye için bir merasim olacak. Kendisi medyaya pek çıkmazdı. Burada zaman geçirmeyi severdi. Halkına milletine bayrağına bağlı bir insandı. Her fırsatta bir araya geliyorduk. Bize hep eskilerden, dedelerden bahsederdi" diye konuştu.

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun açıklama yaptığı sırada cep telefonundan mehter marşı müziği yükseldi. Bunun üzerine Osmanoğlu, "Taziye için arayanlar oluyor. Yurtdışından çok arayanlar var" dedi. Milhan Osmanoğlu da, "Kendisi tam bir sultandı, tam bir hanımefendiydi. Çok üzgünüz, başımız sağ olsun" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aileyi arayarak taziyede bulunduğu öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neslişah Sultan yaşamını yitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN