'ne Türkiye'de ilk nakil

Dini inançları gereği kan alıp vermeyen 'nden Feride Kocataş aynı inançtan olan 22 yıllık eşine "Acil bile olsa kan verilmeyecek" yazılı belgeyi imzalayıp böbreğini bağışladı

Giriş Tarihi: 16.4.2012
İçinde Tevrat, Zebur ve İncil'den sözlerin olduğu Mukaddes Kitap'a inanan ve Hıristiyanların kendilerinden ayrı bir inanç biçimi olarak gördüğü Yehova Şahitliği'nde kişilerin kan almaları veya vermeleri yasak. Dolayısıyla inanç mensupları kan ihtiyacı riski olan nakil ameliyatlarından uzak duruyor. Ancak 22 yıllık evli Yehova Şahiti Kocataş çifti inançları uğruna bu riski göze alarak özel bir belge imzalayarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

ŞAHİTLERİ AİLESİ
Feride Kocataş (42), 2 yıldır böbrek hastası olan eşi Durak Kocataş'a (50) böbreğini verdi. Ancak çift Medicana'da gerçekleşen ameliyat öncesi acil durumda bile kan almak istemediklerini belirten bir belge imzaladı. Üstelik bu belgeye iki de şahit eklendi. Hem anneleri hem de çocukları bu isteklerine tanıklık ederek imza attı. Mukaddes Kitap'ta yer alan "Kandan çekinin" sözü nedeniyle kan nakli yaptırmayan 'nden Durak Kocataş böbrek rahatsızlığına yakalanınca hiç kan almadan nasıl organ nakli olabileceğini araştırmaya başladı. Amerika ve Avrupa'da bazı merkezlerde hastaların isteğine bağlı olarak Yehova Şahitleri'ne bu operasyonlar yapılıyordu ancak Türkiye'de daha önce hiç yapılmadığını öğrendi.

HER KAPIDAN 'RET'
Çift dolaştıkları organ nakli merkezlerinden "Acil durumda kan vermek kaçınılmaz . Bu çok riskli" cevabıyla defalarca kez geri çevrildi. Yaşadıklarını ""Bu bizim inancımız, inancıma karşı gelmek yerine ölmeyi tercih ederim bunun tartışılacak bir boyutu benim için yoktu" diye anlatıyor yaşadıklarını ve son bir umutla Medicana Çamlıca Hastanesi'nden Doç. Dr. Barış Akin'e başvurduğunu söylüyor. Op. Dr. Barış Akin'den daha önce Amerika'da daha önce Yehova Şahitleri için yapılan ameliyata katıldığı özel bir planlama ile bu operasyonun yapılabileceği cevabını alınca Kocataş çifti hemen her şeye razı olduklarını söyleyerek kabul etti. Önce Durak Kocataş'ın annesi verici olmak istedi ancak kanama riski yüksek olduğu için eşi Feride Kocataş'ın bağışçı olmasında karar kılındı. Sonunda kan verilmeyeceği teminatıyla belgeler imzalandı ve riski azaltmak için alınan önlemlerle birlikte bir hafta süren operasyon sonrası 22 yıllık karı koca bu kez organ kardeşi oldu. Çiftin 21 yaşında ve 18 yaşında olan çocukları da bugüne kadar hiç kan vermedi. Türkiye'de daha önce bir Yehova Şahidi'ne ilk kansız kalp ameliyatı yapılmıştı.

'Sorgulamak bize düşmezdi'

Doç. Dr. Barış Akin-Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı
Daha önce Amerika'da Yehova Şahitleri için yapılan ameliyatlara katılmıştım. Onların inancına saygılıyım ama hastalar için kesinlikle kan almamak gerektiğinden üzerinde uzun süre çalıştık. Verici için risk çok daha düşüktü. Kamera kullandık. Karın içine hiç girmeden karnın altından 5-6 santimlik bir kesi yaptık ve bağırsakların arkasından böbreğe ulaşarak çıkarttık. Böylece karın içinin bütünlüğü hiç bozulmadı. Hastaların inançlarını sorgulamak bize düşmez. Bu onların kesin isteğiydi kâğıt imzaladılar. Zaten ben operasyonlarda hastaların kan nakline ihtiyacı olmaması için elimden geleni yaparım. Durak bey için de operasyon öncesi kan sayımını artırdık. Vücudunda üç ünite fazladan kan depolanmasını sağladı. Çok dikkatli davrandık, iyi bir planlama yaptık ve hastamız sağlığına kavuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yehova Şahitleri'ne Türkiye'de ilk nakil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN