Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin dördüncü yüz nakli yapıldı

Giriş Tarihi: 15.5.2012 07:33 Güncelleme Tarihi: 15.5.2012 16:55

Türkiye'nin dördüncü yüz nakli, Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştiriliyor. Nakil, 35 yaşındaki Turan Çolak'a yapıldı.

Uşak'ta, intihar girişiminden sonra beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki gencin kalp, karaciğer, böbrek ve korneası ile yüzü üç ayrı ildeki hastalara nakledildi.

Uşak'ta intihar girişiminden sonra babası tarafından kurtarılan ve yoğun bakıma alınan Tevfik Yılmaz'ın (19) beyin ölümü gerçekleşti. Gencin babası, oğlunun organlarını bağışladı. Yılmaz'ın kalp, karaciğer, böbrek ve korneası, Ankara ve İzmir'den gelen sağlık ekiplerince alındı. Tevfik Yılmaz'dan alınan yüzün Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 34 yaşındaki Turan Çolak'a nakledildi.

Uşak'taki Sultan Halil Yiğit Anadolu Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Tevfik Yılmaz, 8 Mayıs'ta girdiği bunalım sonucu intihar girişiminde bulundu. Babası Mehmet Yılmaz tarafından kurtarılan Tevfik Yılmaz, Uşak Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Beyin ölümü gerçekleştiği bildirilen Tevfik Yılmaz'ın babası Mehmet Yılmaz, ''Oğlumu kurtaramadım bari başkalarını kurtarayım'' diyerek oğlunun organlarını bağışladı.

İl Organ Nakli Koordinatörü Zafer Aydın, İzmir'deki Ege Organ Koordinasyon Merkezi'ne gerekli bilgiyi verdi ve nakil sürecini başlattı. Aydın, "Organ ihtiyacı olan hastalara nakil için aileden bağış talep ettik. Sağolsun hayırsever aile evladının tüm organlarını bağışladı. Biz de hemen süreci başlattık. Doku uyumu olan ve öncelikli olan merkezler buraya gelerek organları alacaklar ve yeni insanlara nakledecekler. Türkiye'de ilk yüz naklinin gerçekleşmesinde Uşak büyük rol oynamıştı. Uşaklı ailemiz bağışta bulunmuştu. İlk yüz nakli ameliyatı, bağışların artmasına yardımcı oldu. Bu bağışta da sanırım ilk yüz naklinin etkisi oldu" dedi.

Tevfik Yılmaz'dan alınan kalp, Ankara'da 25 yaşındaki Ayşe Özge Uyar'a naklediliyor. Yılmaz'ın yüzü ise İzmir'in Ödemiş ilçesinde yaşayan ve bekar olan Turan Çolak'a naklediliyor. Turan Çolak'ın 3.5 yaşındayken ocağa düşmesi sonucu yüzü ve kulaklarının tamamen yandığı belirtildi.

Prof. Dr. Özkan: Ameliyat başarılı bir şekilde tamamlandı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, ''Ameliyat başarılı bir şekilde tamamlandı'' dedi.

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzünün Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ameliyatla 34 yaşındaki Turan Çolak'a nakledildiğini söyledi.

Saat 06.45'te başlayan ameliyatın yaklaşık 9 saat 15 dakika sürdüğünü bildiren Özkan, ''Ameliyat başarılı bir şekilde tamamlandı, birazdan basın toplantısı düzenleyeceğiz, ayrıntıları orada açıklayacağız'' diye konuştu.

Kalbi 24 yaşındaki Ayşegül Uyar'a nakledildi

Uşak'ta, beyin ölümü gerçekleştikten sonra organları bağışlanan 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın kalbi 24 yaşındaki Ayşegül Uyar'a nakledildi.

Operasyonu gerçekleştiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Uysalel, 8 yıldır ciddi kalp rahatsızlığı çeken Ayşegül Uyar'ın, son zamanlarda sorunlarının arttığını söyledi.

Kalp fonksiyonlarının yüzde 75'i görev yapmayan Uyar'ın acil nakil listesinde bulunduğunu anlatan Uysalel, hastanın ilaç tedavisiyle de desteklendiğini ifade etti.

Uşak'taki bağışın ardından Organ Nakli Koordinasyon Kurulu'ndan haber geldiğini belirten Uysalel, ekibinden doktorların Sağlık Bakanlığı'nın uçağıyla Uşak'a gidip kalbin Uyar'a uygun olduğunu belirlediğini dile getirdi. Kalbin Ankara'ya getirilmesinin ardından gece saat 03.00-07.00 arasında nakil işlemini gerçekleştirdiklerini kaydeden Uysalel, ''Operasyon çok başarılı geçti. Ayşegül''ün durumunun iyi, yoğun bakım servisinde tedavisi sürüyor'' diye konuştu.

''Anne olanlar beni anlar''

Ayşegül'ün annesi Sare Uyar, hüzünle sevinci bir arada yaşadığını belirterek, ''Anne olanlar beni anlar büyük bir mutluluk'' dedi. Abla Demet Uyar ise kardeşinin mutluluğunun yanında Tevfik'in ailesinin üzüntüsünü de yaşadıklarını ifade ederek, ''Dün gece Tevfik için de ağladım. İmkan olursa onlarla da tanışmak isteriz'' diye konuştu.

KARACİĞER VE BÖBREKLER İZMİR'DE
Tevfik Yılmaz'dan alınan karaciğer, böbrekler ve kornealar İzmir'e getirildi. Yılmaz'ın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailesinin organlarını bağışlaması üzerine İzmir'den Uşak'a giden 4 kişilik sağlık ekibi Yılmaz'ın organlarını aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin dördüncü yüz nakli yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN