Emniyet Müdürlüğü'ne canlı bomba saldırısı!

Giriş Tarihi: 25.5.2012 10:14 Güncelleme Tarihi: 25.5.2012 17:34

Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi’nde bu sabah Emniyet Müdürlüğü’ne PKK’lı teröristlerin düzenlediği intihar saldırısında polis memuru Ahmet Geben şehit oldu, 3 terörist öldü, aralarında polis çocuklarının da bulunduğu 16 kişi yaralandı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ''Önce 2 şehit olduğu bilgisi geldi. Doktoların da çabalarıyla son anda şehit olduğu açıklanan memur hayata döndürüldü ve yoğun bakıma alındı'' dedi.

Pınarbaşı'nda intihar saldırısında bulunan teröristler, otomobille başka bir hedefe giderken, ilk olarak Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'nde fark edildi.Kahramanmaraş- Kayseri karayolunda yol kontrolü yapan jandarma ekibi, şüphe üzerine aracı durdurmak istedi. Ancak teröristler 'dur' ihtarına uymadı ve jandarma aracına çarparak kaçtı, kazada Uzman Çavuş Altan Çamkara yaralandı. Çamkara, askerler tarafından götürüldüğü Göksun Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Kahramanmaraş Şehir Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakıma alınan Uzman Çavuş'un hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

YAKALANACAKLARINI ANLAYINCA PINARBAŞI'NA YÖNELDİLER

Kaçan aracın da yakalanması için jandarma ve polis peşine düştü. Sarız üzerinden 60 kilometre uzaklıktaki Pınarbaşı'na gelen teröristler, takipte olduklarını ve asıl hedeflerine ulaşamadan yakalanacaklarını anlayınca Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü'ne intihar saldırısı için yöneldi.

ÖNCE EL BOMBASI ATTILAR

Polis lojmanlarının da bulunduğu Emniyet Müdürlüğü önüne gelen otomobilden şüphelenen polisler, aracı durdurmak istedi. Bu sırada araçtan inen teröristlerden biri, polislere el bombasını attı, araçtakiler de ateş açtı. Çıkan çatışmada inmeye fırsat bulamadan yaralanan teröristler, son anda araçtaki patlayıcıları infilak ettirdi.

İŞTE OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER"ŞEHİT POLİS GÖKSUN'DAN"

Kulakları sağır eden patlamayla ortalık kan gölüne dönerken, polis memuru Ahmet Geben şehit oldu, 16 kişi yaralandı, saldırıyı gerçekleştiren 3 terörist de öldü. Yaralılardan 7'sinin polis, 3'ü çocuk 9'unun da sivil olduğu açıklandı.

Yaralılardan durumu ağır olan trafik polis Mehmet Yaşar Koyuncu, ambulans helikopterle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak ameliyata alındı. Polis eşi Emine Işık ve 5 yaşındaki kızı Yağmur da ambulansla aynı hastaneye götürülerek tedavilerine başlandı. Yaralılardan 5'i ayakta tedavinin ardından taburcu edildi. Diğer 8 yaralı ise Pınarbaşı Devlet Hastanesi ile Kayseri'deki çeşitli hastanelerde tedavi görüyor.

BAKAN ŞAHİN: "HEDEF BAŞKA YERDİ"

Olayı, açılış için bulunduğu İzmir'de öğrenen İçişleri Bakanı Naim Şahin, asıl hedefin Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü olmadığına dikkati çekti. Yaralananlar arasında polis çocuklarının da bulunduğunu kaydeden Bakan Şahin, saldırıyla ilgili şunları söyledi:

"Saat 09.45 civarında Kayseri ilimizin Pınarbaşı ilçesinde bir canlı bomba eylemi gerçekleştirildi. Fakat olayın başlangıcı Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinden başlıyor. Oradaki bir trafik uygulamasında jandarmamızın sabahın erken saatlerinde kaçan bir araç tarafından bu canlı bomba eylemi gerçekleştirildi. Aracın içinde görüldüğü kadarıyla 2 canlı bomba militanı var. Onlar tabii ki parçalanmış vaziyette, araç parçalanmış vaziyette. Aracın plakası 06 ile başlıyor, Passat marka bir araç. Hedefinin Pınarbaşı Polis Merkezi olmadığını değerlendiriyoruz. Ama nihai hedefi neresi olabilir onun üzerinde çalışıyoruz. Arkadaşlarımız çalışmaları yapıyorlar. Üzücü bir olay. Terör örgütünün durmadığını, beklenmedik çılgın olayların yürütmeye devam ettiğini bir kez daha görmüş olduk. Patlayıcı miktarı oldukça yüksek, etkisi oldukça yüksek. Ama kaybımız polislerimizin şehit olması. İnşallah yaralımıza acil şifalar diliyoruz, onu kurtarırız. Terör konusunda hep beraber dikkatli olmak gereğini bir kez daha bu olayda görmüş olduk. Jandarma ve polisimiz çok dikkatli davrandı. Sabah itibariyle Göksun- Pınarbaşı ve Sarız güzergahında bu araç takip edildi. Polisin yakın takibiyle son anda açtığı ateş sonrasında bu şekilde atlatılmış oldu. Şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar. Bundan sonra adli süreç devam edecek."

Basın mensuplarının bombanın tipi konusundaki sorusuna ise "Araştırmalarımız devam ediyor" yanıtını veren Bakan Şahin, Uludere konusuyla ilgili sorunun sorulmasını izin vermeden basın mensuplarının yanından ayrıldı.

POLİS ŞÜPHELİ ARACIN PEŞİNDE'BİR TERÖRİST KAÇTI' İDDİASI, LİNÇ GİRİŞİMİ

Olay sonrasında bir teröristin kaçtığı iddia edilirken polisin Pınarbaşı'nda bir eve baskın düzenledi. Polisin baskın yaptığı evin önünde toplanan kalabalık evdekileri linç etmek istedi.

ÖNCE EL BOMBASI ATTILAR, SONRA ARABAYI PATLATTILAR

Polis lojmanlarının da bulunduğu Emniyet Müdürlüğü önüne gelen otomobilden şüphelenen polisler, aracı durdurmak istedi. Bu sırada araçtan inen teröristlerden biri, polislere el bombasını attı, araçtakiler de ateş açtı. Çıkan çatışmada inmeye fırsat bulamadan yaralanan teröristler, son anda araçtaki patlayıcıları infilak ettirdi. Olayda yaralananlar ve görgü tanıkları da iki patlamanın ardından ortalığın savaş alanına döndüğünü söyledi.

ŞEHİT OLDUĞU AÇIKLANAN POLİSLERDEN BİRİ HAYATA DÖNDÜRÜLDÜ

Kulakları sağır eden patlamayla ortalık kan gölüne döndü. Gelen bilgilerde 2 polis memurunun şehit olduğu belirtildi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de önce 2 polisin şehit olduğunu açıkladı, sonra bir açıklama daha yaparak bir polisin doktoların da çabalarıyla son anda hayata döndürüldüğünü söyledi.

Şahin, "Bir polis memurumuz maalesef şehit oldu. Önce doktorların hayatiyetini kaybettiğine karar verdiği ama sonradan hayatiyet belirtisi, refleksleri verip tekrar hayata döndürülmeye çalışılan arkadaşımızın ise durumu ağır. Onun dışında durumu ağır 7 kişi var, 10 da hafif yaralımız var" dedi. Şehit polisin Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'nden olduğu belirtildi.

Olayda saldırıyı gerçekleştiren 3 terörist de öldü.

1 GÖZALTI

Kahramanmaraş il sınırındaki jandarma noktasından kaçarak Kayseri Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde teröristler tarafından patlatılan aracın Gaziantep'te satın alındığı öğrenildi. Bugün sabah Kayseri'nin Pınarbaşı İlçesinde emniyet müdürlüğüne girmek isteyen 'canlı bomba' olduğu belirlenen teröristler, Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesinde trafik uygulaması yapan jandarmanın kontrol noktasından kaçarak hain eylemlerini gerçekleştirmişti. Olayla ilgili Kayseri Emniyet Müdürlüğü bir soruşturma başlatırken, Gaziantep'te de hareketlilik yaşandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan saldırıda kullanılan otomobilin bir süre önce Gaziantep'ten satın alındığı tahmin ediliyor. Bunun üzerine harekete geçen Gaziantep polisi, aracı sattığı ileri sürülen bir şahsı ifadesine başvurmak üzere gözaltına aldı.

ARAÇ ANKARA'DAN BOMBA GAZİANTEP'TEN

Olayın ardından yapılan araştırmalar saldırının ne kadar organize olduğunu ortaya koydu.

Bombalı araç salı günü Ankara'da satın alındı. Gaziantep'te araca patlayıcılar yerleştirildi.

Bu bilgilerin elde edilmesinin ardından soruşturmasını genişleten polis, 5 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Kumrular Caddesi'ndeki saldırıyla bağlantıyı araştırıyor.

YARALILARIN İSİMLERİ

Patlamada Yağmur Işık, Emine Işık, Mehmet Yaşar Kuyumcu, İsmail Sakın, Zeynep Erkek, Turgut Koç, Hasan Karakaya, Gökben Salman, Bülent Keskin, Osman Kocamanoğlu, Levent Babacan, Hacı Uçar, Muharrem Gürbüz, İsmet Kaya, Mustafa Moğolkoç, Ramazan Kaya, Besim Kardaş ve Ebru Selvi isimli kişiler de yaralandı.

Kentteki çeşitli hastanelere kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı.

CUMHURBAŞKANI GÜL, KAYSERİ VALİSİ'Nİ ARAYARAK BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'yi telefonla arayarak bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Gül'ün, Kayseri Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'yi telefonla arayarak bilgi aldığı bildirildi. Açıklamada, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade eden Gül'ün, şehit polislere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilediği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet Müdürlüğü'ne canlı bomba saldırısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN