Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Türkiye bu yıl neredeyse yağışlara doydu. Barajlarda son yılların en yüksek su seviyelerine ulaşılırken, yağışların daha da devam etmesi bekleniyor. Peki sıcak günler ne zaman gelecek?

Giriş Tarihi: 26.5.2012 09:38 Güncelleme Tarihi: 26.5.2012 12:02
Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Barış Özgün, lokal bahar yağışlarının ay sonuna kadar sürmesinin beklendiğini açıkladı.

Özellikle uzun süre yağış alamayan İç Anadolu'nun büyük kesiminde çiftçilerin mayıs ayında yüzünün güldüğünü belirten Özgün, bu tip yağışlı sistemin, iklimsel döngüler içinde normal olduğunu söyledi.

Özgün'ün verdiği bilgilere göre, mayıs ayında hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyretti. Mayıs ayında görülen standartların üzerindeki yağışları tamamen iklim değişikliklerine bağlamanın doğru olmadığını, geçmiş yıllarda da benzer durumların yaşandığını anlatan Özgün, yağışların mayıs ayı sonuna kadar devam edeceğini ifade etti.

Özgün, "Haziranda hava sıcaklıklarının özellikle Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini bekliyoruz. Yani mayıs ayına göre 4-5 derecelik bir yükselme olacak" dedi.

Yaz aylarında, Karadeniz'de mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde ise normaller civarında yağış beklendiğini belirten Özgün, "Ege ve Akdeniz'de yaz aylarında sıcaklık, mevsim normallerinin yaklaşık 1 derece üzerinde seyredecek. Ülke genelinde sıcaklıklar yükselecek, havalar ısınacak" diye konuştu

HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı ilçeleri, Tunceli, Bingöl ve Elazığ ile öğle saatlerinde Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kars ve Ardahan çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığının güney ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı bekleniyor. Rüzgarın Genellikle batı ve güneybatı, Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerin, Tunceli, Bingöl ve Elazığ ile öğle saatlerinde Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Elazığ, Bingöl ve Tunceli çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (su baskını, sel, lokal dolu yağışı, vb)ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL:
Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (21)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (21)

İZMİR: Parçalı ve az bulutlu (25)

ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (26)

Antalya: Az bulutlu ve açık (24)

SAMSUN: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (21)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor. (14)

VAN: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (19)

DİYARBAKIR: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı (26)

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin güney ve doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin iç kesimlerinin sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş ile öğle saatlerinden sonra Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adana'nın kuzey ilçelerinin sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir, Sivas ve Kayseri çevreleri ile öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzey ve doğusunun kısa süreli ve yerel olmak üzere, aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerine kadar Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; sabah saatlerinden itibaren bölgenin kıyı kesimlerinde batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Orta Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kuzey ve batısı, öğle saatlerinden sonra Hakkari ve Şırnak çevreleri dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Elazığ, Bingöl ve Tunceli çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah saatlerinde bölgenin batısı, öğle saatlerinden sonra Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinin sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN