Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mutluluk fotoğrafçısı

Doğumdan itibaren bebekleri fotoğraflayan Özlem Poyrazoğlu "Hayat fotoğrafçısıyım" diyor. 6 yılda 600 doğuma giren Poyrazoğlu artık düğünlere de gidiyor. Felsefesi: "Zaman donmalı ve geleceğe taşınmalı"

Giriş Tarihi: 9.6.2012
Fotoğrafçı Özlem Poyrazoğlu, dünyaya gelir gelmez görüntülediği bebeklerin hayatlarını her evresinde yakından takip edip, objektifiyle ölümsüzleştiriyor. Doğum fotoğrafçılığına başlamasını sağlayan Alea bebek ve ailesi, Özlem Poyrazoğlu için ayrı bir anlam ifade ediyor. Nedret ve Swen çifti ile sık sık biraraya gelen Poyrazoğlu, "600'e yakın insanın doğumuna iştirak ettim. Ben hikaye fotoğrafçılığı yapıyorum. Yani hayat fotoğrafçılığı. Bebeklerin ilk nefeslerini çekiyorum. Onları hayat yolculuklarında da yanlız bırakmıyorum. Tıpkı Alea'da olduğu gibi... Alea şimdi 5 yaşında ve doğduğu günden bu yana onun yanındayım" diyor. Özlem Poyrazoğlu, Turizm Rehberliği Bölümü mezunu. Aslında turist rehberi. 2007'de en sevdiği arkadaşlarından Nedret'in doğumuna tanıklık etmiş. Ve Alea bebeğin fotoğraflarını çekmiş. Fotoğraflar, Özlem Poyrazoğlu için artık yeni bir işin kapısını aralamış. 08.08.2008 tarihi de Poyrazoğlu için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü o gün ilk defa İstanbul'da bir özel hastaneye başvurarak, doğum fotoğrafçılığı yapmak istediğini söylemiş ve bebeğin doğumunu ölümsüzleştirmiş. Poyrazoğlu, "Benim için çok anlamlıydı. İlk defa para karşılığı profesyonel olarak doğum fotoğrafçılığına başladığım andı. 6 yılda 600'e yakın doğuma tanıklık ettim. Yüzlerce bebeğim oldu. Sadece fotoğraf çekmiyorum, annelere de destek oluyorum. Onların elini tutuyorum, saçını okşuyorum. Gerekirse bir doğum koçu gibi davranıyorum" diye konuşuyor.

HEP YANLARINDAYIM

Poyrazoğlu, annesi Yunan babası İsveç vatandaşı olan Swen ile arkadaşı Nedret'in iki yakada süren aşklarının meyvesi olarak doğan Alea bebeğin, kendisi için ayrı bir önemi olduğunu belirtiyor. Çünkü, ilk Alea bebeğin fotoğraflarını çekmiş. Ve Nedret Wetter'in tavsiyeleriyle bu işe başlamış. Alea'nın yaşamının her karesinde artık Özlem Poyrazoğlu'nun izleri var. Yaşamlarını İsveç'te sürdüren Wetter ailesi, sık sık geldikleri İstanbul'da mutlaka Özlem Poyrazoğlu ile buluşuyor. En son Ortaköy'de Wetter ailesiyle biraraya gelen Poyrazoğlu, "Alea şimdi 5 yaşında. Hep onun yanındayım. Sadece Alea'nın değil fotoğrafını çektiğim tüm ailelerin... Benim işim hikaye fotoğrafçılığı. Hayat fotoğrafçılığı. Bu nedenle doğumlarından- düğünlerine yanlarındayım" diyor. Bir doğum fotoğrafının fiyatı 500 ila 2 bin lira arasında değişiyor. Poyrazoğlu, düğün fotoğrafçılığına da başlamış. "Zaman donmalı ve geleceğe taşınmalı. İlk kucaklaşma, ilk nefes, ilk bakış, ilk tebessüm anlarınızda hep yanınızdayım" diyor.

(Özlem Poyrazoğlu'nun çalışmalarını kişisel sitesinde inceleyebilirsiniz)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutluluk fotoğrafçısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN