'Sıla iyileşti, dünyadaki tüm altınlar bizim oldu'

Manisa'da kayısı çekirdeğindeki siyanürden etkilenen bebeğe panzehir yetiştiren Koza Altın Genel Müdürü Yardımcısı: Kızın iyileşmesi büyük mutluluk

Giriş Tarihi: 10.6.2012
Manisa'da kayısı çekirdeğindeki siyanürden zehirlenen 2 yaşındaki Sıla Avcı'ya uygulanacak panzehiri temin ederek İzmir'e ulaştıran, Bergama'daki altın madeni işletmesi Koza Altın İşletmeleri'nin Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt, "İşçilerimizin herhangi bir dönemde başına gelebilme ihtimali üzerine bulundurduğumuz panzehir, 2 yaşında bir çocuğu hayata döndürdü. Dünyanın bütün altınları bizlerin oldu" diye konuştu.

'PANZE HİRİ HEP HAZIR TUTUYORUZ'
Öğüt,siyanürün, günlük hayatta karşılaşılan, karbon ve azot ihtiva eden bir grup kimyasal maddeye verilen genel bir isim olduğunu, siyanürü oluşturan karbon ve azot elementlerinin solunan havanın yüzde 80'ini oluşturduğu, pek çok meyve, sebze, çekirdek ve kabuklu yemişte doğal olarak bulunduğunu belirtti. Koza Altın İşletmeleri'nde, siyanür kimyasalından kaynaklanabilecek riskler nedeniyle panzehir "Ciyanokit"i hazır bulundurduklarına dikkati çeken Öğüt, "Her işletmemizde, biri ambulansta, ikisi revirde bulunmak üzere 3 Ciyanokit bulunduruluyor. 15 yılı aşkın süredir üretim yapan Bergama Ovacık Altın Madeni'nde çalışanların siyanüre maruz kaldığı hiçbir olayla karşılaşılmadı" diye konuştu. Yediği kayısı çekirdeğindeki siyanürden zehirlenen Sıla Avcı'nın sağlığına kavuşmasına katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Öğüt, "Burada hayat kurtaran, kararların çok çabuk alınıp uygulanması oldu. Günlük hayatta sürekli maruz kalınan siyanür, kişiyi vücut ağırlığıyla doğru orantılı olarak etkiler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sıla iyileşti, dünyadaki tüm altınlar bizim oldu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN