Hamilelikte alınan antidepresan ilaç, bebeklerde otizmi tetikliyor

Giriş Tarihi: 16.6.2012

Hamilelikte alınan antidepresan ilaçlar, otistik bebek doğurma riskini yüzde 280 artırıyor. Gebe kalmadan en az üç ay önce ilaç bırakılmalı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) yaptığı bir araştırmaya göre, antidepresanlar bebeklerde otizme neden olabiliyor. Uzmanlara göre hamilelikten en az üç ay önce antidepresanın bırakılarak vücudun temizlenmesi gerekli.

ORGAN GELİŞİ MİNİ ETKİLER
FDA'nın araştırmasına göre, antidepresanlar 24 yaşın altındaki gençlerde ve çocuklarda intihar riskini yüzde 62, yetişkinlerde inme riskini yüzde 50-60, hamileliğin ilk üç ayındaki kullanımda ise kadınların otistik bebek doğurma riskini yüzde 280 oranında artırıyor. Antidepresan kullanımı, depresyonun sonraki yıllarda tekrarlama riskini yüzde 113-280 artırıyor. Özelikle çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çeken uzmanlar antidepresan vücuttan temizlenmeden hamileliği önermiyor.
Prof. Dr. Hilal Mocan: Antidepresanlar hamile kalmadan bir ay önce tamamen kesilmelidir. Hamilelik döneminde depresyon başlarsa, antidepresanları ilk üç ayda kesinlikle istemiyoruz. Çok şiddetli depresyon varsa bitkisel destekleri kullanabilirler. İlk 3 ay çocuğun organlarının geliştiği dönem. Hücreler bölüne bölüne organ yapılanmasını yapıyor. Bu dönemde antidepresan dahil başka ilaçlar da kullanılmaz. Organların gelişmesinde sorun olabilir. Antidepresanların otizm dışında yarık damak, yarık dudak gibi sorunlara sebep olduğu da söyleniyor.

VÜCUT İLAÇTAN ARINMALI
Doç. Dr. Kadir Savan: Gebelikte depresyon ilacı kullandığımızda otistik veya hiperaktif bebek görülüyor. Hamile kalmadan en az üç ay önce ilaçları kesmek gerekiyor. Gebelikten en az 2 ay önce vücuttan temizlenmeli. Yumurta ve embriyo gelişimini bozabilmektedir. Bebeğin organları ilk üç ayda gelişir. Vücutta birikmiş ilaç artıkları organ gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hamilelikte depresyon gelişirse; en düşük etkili ilaç, en düşük dozda doktor kontrolünde verilir. Hamilelik döneminde günü kurtarmaya bakarız. Esas tedaviyi gebelik sonrasına bırakırız. Amaç sağlıklı bebek gelişimidir.

İLAÇ YERİNE PSİKOLOG
Prof. Dr. Aykan Canberk: Planlanan hamileliklerde ilaç hemen bırakılmalı. En az bir-iki ay öncesinden bırakılması lazım. Hamilelik depresyon yaparsa o zaman psikolog desteği ile yardımcı olmak gerekiyor. Çok gerekli durumlarda doktor kararı ile ilaç verilmelidir. Annede intihar eğilimi ve çok ağır depresyon tablosu varsa, anneyi kurtarmanın olumlu sonucu olacağından, hekim kararı ile kontrol altında verilebiliyor. O yüzden bu ilaçları çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Biraz uykusuz kalsın, biraz sinirli olsun ama bu ilaçları gerekmedikçe kullanmasın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte alınan antidepresan ilaç, bebeklerde otizmi tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN