Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kepirli köyünün adı 'Nurs' oldu

Bediüzzaman Said Nursi'nin doğduğu yer olan Kepirli köyünün adının "Nurs" olarak değiştirilmesi talebi, İçişleri Bakanlığı'nca onaylandı. Köylüler, meydanda halay çekip sevinç gösterisinde bulundu

Giriş Tarihi: 4.7.2012
Bediüzzaman Said Nursi'nin doğduğu yer olan Kepirli köyünün adının "Nurs" olarak değiştirilmesi talebi, İçişleri Bakanlığı'nca onaylandı. Bitlis'in Hizan ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Kepirli (Nurs) köyünün 50 yıllık isim özlemi de bu kararla sona erdi. Nurs Köyü Derneği Başkanı Hikmet Okur'un, yaklaşık 10 yıllık çabası, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'in girişimleri ile sonuçlandı. İçişleri Bakanlığı'nın kısa süre önce Kepirli köyünün adının 'Nurs' olarak değiştirilmesini onaylaması köyde sevinçle karşılandı. Kararı duyar duymaz köy meydanında toplanan vatandaşlar, halaylar çekip sevinç gösterisinde bulundu. Nurs Köyü Derneği Başkanı Okur, 50 yıl önce ismi 'Kepirli' olarak değiştirilen köylerinin eski adını geri almak için 2003'te topladıkları imzalarla Hizan Kaymakamlığı'na müracaat ettikleri konunun İçişleri Bakanlığı'na kadar ulaştığını fakat sonuç alamadıklarını anımsattı. Okur, 2 yıl önce Başbakan Erdoğan'ın Bitlis ziyareti sırasında, konuyla ilgili bir mektup verdiğini kaydetti.

BAŞBAKANA MEKTUP

Okur, aradan geçen bir aylık zaman diliminde İçişleri Bakanlığı'ndan konunun değerlendirileceğine dair yazı gönderildiğini anlatarak, aradan iki yıl geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alamayınca, konuyu bu kez AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'e bildirdiklerini dile getirdi. Kiler'in, kısa süre önce kendilerine telefon ederek köyün adının değiştirildiği müjdesini verdiğini belirten Okur, "50 yıl öncesine kadar 'Nurs' olarak bilinen köyümüze eski adının verilmesi bizleri mutlu etti. Biz de bunun üzerine köy meydanında bir araya gelerek halaylar çekip 50 yıllık özlemimize son verdik" dedi. Muhtar vekili Said Okur ise şunları söyledi: "Köyümüzü her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Ziyaretçilerin çoğu Nurs ismini tabelalarda göremediği için yolunu bulamıyordu. Köyümüzün eski adına kavuşmasına çok sevindik. Yeni Nurs yazılı tabelalarımızı köyümüzün girişine hatta ilçenin girişine asacağız. Artık ziyaretçiler köyümüzün yolunu rahatlıkla bulabilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepirli köyünün adı 'Nurs' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN