Düşüğe neden olan ilaçlar toplatılıyor

Giriş Tarihi: 21.7.2012

Sağlık Bakanlığı, kadınlar tarafından amacı dışında kullanılarak istemli düşüklere neden olan mizoprastal etken maddeli mide ve romatizma ilaçlarının, piyasadan toplatılmasına karar verdi

Kürtaj Bilim Kurulu'nda istemli düşüğe neden olan mide ve romatizma ilaçlarının piyasadan toplatılma kararı alındı. Sağlık Bakanlığı "öldüren ilaçları" acil koduyla piyasadan toplatarak sadece hastane eczanelerinde satışına izin verdi. Doğu ve Güneydoğu'da evlilik dışı ilişkilerde genç kızların düşüğe neden olan ilaçları kullandıkları ve ciddi sağlık riskleri yaşadıklarının ortaya çıkması üzerine ilacın piyasadan toplatılma kararı alındı. Düşüğe neden olan ilaçlar yılda 2.5 milyon kutu satılıyor ancak ilacın gerçek amacı dışında ne kadar kullanıldığı bilinmiyor. İlaçlardan biri mide hastalıklarında kullanılırken diğeri ise eklem iltihabı, romatizmal ağrılar, kireçlenme ve mide ülserinin tedavisinde kullanılıyor. Yılda yaklaşık 2,5 milyon kutu satıyor. Fiyatı 10 lirayı geçmeyen bu ilaçların gebeliği sonlandırmak için kullanıldığının ortaya çıkması üzerine bakanlık harekete geçti. Eczanelere, hasta kılığında memurlar gönderildi. Reçeteyle verilmesi gereken iki ilaç reçetesiz de rahatlıkla temin edildi. Sağlık Bakanlığı, derhal ilgili bilim komisyonunu topladı. Satış verileri mercek altına alındı. İlacın eczanelerde elden satışının önlenemediğini gören bakanlık, ilacın eczane seviyesinden toplatılmasına, sadece hastane seviyesinde kullanımına izin verilmesine karar verdi. Bakanlık yetkilileri, söz konusu yasağın ilaçları amacı dahilinde kullanan hastaları mağdur etmeyeceğini, piyasada muadil ilaçlar olduğunu vurguladılar. İlaçların içinde bulunan mizoprastal etken madde, hamile kadınlarda kullanılması durumunda, aşırı kanamaya, bebeğin ölümüne, tamamlanmamış düşük, kısırlık ile anne ölümüne neden olabiliyor. Kürtaj konusuyla birlikte gündeme gelen ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından piyasadan acil toplatılarak sadece hastane eczanelerinde satılmasına karar verildi.

Doğu ve Güneydoğu'da yoğun olarak kullanılıyor
İlacın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi gibi 'Namus Cinayetleri'nin sık görüldüğü kırsal bölgelerde genç kızlar tarafından sık kullanıldığı, bölge doktorlarının aylık ortalama 60 genç kızın bu ilaç kullanmanın sonucu aşırı kanama ile hastaneye kaldırıldıklarını Bakanlığa bildirdikleri öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşüğe neden olan ilaçlar toplatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN