Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çift taraflı akciğer nakledildi

Emre Gümüş altı aylıkken zatürree oldu ve uzun bir tedavi gördü. Bilinci kapanan Emre, organ bağışı sayesinde çift taraflı akciğerle hayata döndü. Şimdi en büyük hayali okumak ve Fatih Terim'le tanışmak

Giriş Tarihi: 22.7.2012
Türkiye'de ikinci kez bir çocuğa çift taraflı akciğer nakli yapıldı. Yıllarca evden çıkamayan 15 yaşındaki Emre Gümüş artık yaşıtları gibi koşup oynayabilecek, eylülde de okula başlayacak. Zonguldak'ta dünyaya gelen Emre'ye henüz altı aylıkken zatürree teşhisi konuldu. Bir yaşında solunum sıkıntısı yaşamaya başladı. Ailesi Emre iki yaşındayken tedavisi için Ankara'ya taşındı. Bronşektazi (bronş genişlemesi) tanısı ile Hacettepe Tıp Fakültesi'nde tedavisine başlandı. 12 yaşına kadar her ay düzenli olarak kontrollerine gitti. İlk kez iki yıl önce ciddi bir solunum sıkıntısı ile hastaneye yatan Emre'nin bilinci kapanmıştı, tam 15 gün yoğun bakımda uyutuldu. Bir ay sonra hastaneden çıktı, okuluna dönmek istiyordu ama olmadı. Bir yıl sonra 2011'de bir kez daha yoğun bakıma kaldırıldı. Ailesine akciğer nakli olması gerektiği söylenmişti. 22 Şubat 2012 tarihinde Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akciğer Nakli Bekleme Listesine adı yazıldı. Çok genç ve nakile uyumlu bir hastaydı. Bekleme süreci başlamıştı.

FORMASIYLA NAKİLE GİTTİ

Denizli'de motor kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki gencin organları bağışlanmıştı. 30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece yarısı saat 03.00'de Gümüş ailesinin telefonu çaldı. Emre artık ameliyata hazırdı. 06.30'da başlayan operasyon tam altı saat sürdü. Bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra normal odaya alınan Emre Gümüş, 20 gün sonra taburcu oldu. Galatasaraylı Emre'nin hastanede başucunda iki forması, bir bayrağı ve bir topu ona bu süreçte eşlik etti. En büyük hayali ise Fatih Terim ile tanışmak.

TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEĞİ AKCİĞER NAKLİ EKİBİ
Türkiye'de ilk kez devlet hastanesinden devlet hastanesine organ nakli ekibi transfer edildi. Sağlık Bakanlığı Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne transfer olan ekip Doç. Dr. Asım Kutlu ve Op. Dr. Erdal Taşçı'dan oluşuyor. Dünyada en zorlu nakiller arasında bulunan akciğer nakli için Türkiye'de yalnızca bu doktorların izni bulunuyor. Emre'yi de Doç. Dr. Asım Kutlu ve Op. Dr. Erdal Taşçı'nın ekibi hayata ikinci kez döndürdü. Türkiye'nin her yerini gezerek akciğer bağışı için koordinatörlerle konuştuklarını anlatan Op. Dr. Erdal Taşçı, "Ayda en az iki nakil yapmak istiyoruz. Bugüne kadar yapılmayan kalp, akciğer naklini de başarı ile yaptık" dedi.

DOKTORLARI ÇOK SEVİYOR
Yaşıtları oynarken o yıllarca evden bile çıkamayan, ortaokulu babasının onu okula götürüp getirmesiyle bitirebilen Emre, bu yıl liseye başlayacak. Yeni bir hayatın kendisini beklediğini söyleyen Emre, turizm işletmeciliği okumak ve otel işletmek istiyor. Doktorları Doç. Dr. Asım Kutlu, Op. Dr. Erdal Taşçı ve Dr. Merih Kalamanoğlu Balcı ise Emre'yi okulu bittikten sonra ekiplerine dahil edeceklerini söylüyorlar.

BRONŞEKTAZİ NEDİR?
Bronşların doğuştan ya da sonradan 'geri dönüşsüz' biçimde genişlemesidir. Bronş genişlemesine, çeşitli biçimlerde ve bronş ağacında değişken yaygınlıkta rastlanabilir. Doğumsal olduğu kadar, bronşlara yerleşen enfeksiyon etkenlerinden de kaynaklanabilen geri dönüşümsüz bir bozukluktur. İltihaplanma ilerlediğinde ilk kez iltihaba bağlı yüksek ateş, halsizlik, üşüme gibi belirtilerle enfeksiyon fark edilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çift taraflı akciğer nakledildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN