Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 yılın sonunda gelen ''ilk adım''

Doğuştan spastik hastası (Serebral Palsi) olması nedeniyle yürüyemeyen 7 yaşındaki çocuk, astronotların yürüme eğitiminde kullanılan yer çekimsiz koşu bandı sayesinde ilk defa yürüyebilmenin mutluluğunu yaşadı.

Giriş Tarihi: 22.7.2012 14:20

Spastik engelli 7 yaşındaki Talha Kula'nın babası Remzi Kula, engelli çocuğunun yürüme problemi nedeniyle doktor arayışına girdiklerini anlattı. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Erbil Dursun'un kendilerine oğlunun yer çekimsiz yürüme bandında yürütülmesi tavsiyesinde bulunduğuna dikkati çeken baba Kula, daha sonra yürüme bandında seanslara başladıklarını, yürüme bandından sonra, Talha'nın yürümeye başladığını aktardı. Çocuğunun şu anda desteksiz yürümeye başladığına işaret eden baba Kula, şunları söyledi:

''Çok faydasını gördük. İnşallah ilerleyen seanslarda çocuğumuzun normal çocuklar gibi yürüyeceğinden ümidimiz var. Yaklaşık 1 aydır çocuğumuz 10 seans tedavi görüyor. İleride daha da rahatlayacağını umuyoruz. Şu anda bile çok rahat yürümeye başladığını hissettik. Elinden tutup destekle yürütebiliyorduk ancak yürütürken sürekli telkinde bulunuyorduk, 'hadi çocuğum ayağını kaldır yere sürtme' diyorduk.''

Kula, oğlunun bantta yürümeye başlayınca dik durup ayaklarını dizlerinden yukarı çekerek ileriye doğru adımlar atmaya başladığını ifade ederek, her seansta ayrı bir ilerleme kaydettiklerini belirtti.

''Yer çekimini yüzde 80 oranında azaltıyor''

Prof. Dr. Erbil Dursun da ''Uzay tedavisi'' adını verdikleri bu tedavide yer çekimsiz yürüme eğitimi yaptıklarını ifade ederek, ''Alter G'' adlı cihazın, yer çekimini yüzde 80 oranında azaltarak hastaların çok rahat bir ortamda yürümelerini sağladığını söyledi. Bu tedavi şeklinin tıbbi rehabilitasyonda kanıtlanmış olan aktivite temelli hareketlerden biri olduğunu vurgulayan Dursun, bu tedaviyi birçok hastada kullanmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Dursun, bu tedavi yönteminin genel itibariyle felçliler, spastik çocuklarda çok yoğun olarak kullanıldığını aktararak, bunun dışında kas hastalıkları, kırık rehabilitasyonu, ortopedik rehabilitasyon ve özellikle kırıklardan sonraki rehabilitasyonlarda ya da ön çapraz yan bağları yaralanmalarından sonraki rehabilitasyon çalışmalarında çok önemli olduğunu bildirdi. Talha'nın 7 yaşında olduğu halde bağımsız yürüyemediğine vurgu yapan Dursun, burada yürüme eğitimini kullanarak kısa sürede Talha'nın bağımsız olarak yürümesini sağladıklarını anlattı.

Prof. Dr. Dursun, burada tıbbi rehabilitasyonda tekil tedavi kavramının çok yanlış olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, ''Birçok tedavi birlikte uygulanarak en iyi sonuca ulaşmaya çalışmak en doğru olandır. Cihaz, ABD'de astronotların yürüme eğitiminde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir cihaz. Biz Türkiye'de ilk defa felçli hastaların rehabilitasyonunda kullanıyoruz'' dedi.

Yer çekimsiz ortamda yürüme eğitiminden yararlandırdıkları hasta sayısının gittikçe arttığına işaret eden Dursun, ''Bizim de bu konuda tecrübelerimiz birikiyor. Oldukça yararlı olduğunu görüyoruz. Özellikle felçli hastalarda ve yoğun olarak Serabral Palsi'de kullanıyoruz. Felçlerde Serebral Palsi'de ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi. Bu tedavilerin tek bir tedavi şeklinde düzenlenmesi yanlış olur. Yapılabilecek birçok tedavinin uygulanması ve hastalara rehabilitasyon programlarının bu doğrultuda çizilmesi gerekmektedir'' ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 yılın sonunda gelen ''ilk adım''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN