1 kg beyaz peynir ve kaşar için ne kadar süt kullanılıyor?

6 kg sütten 1 kg beyaz peynir, 11 kg sütten 1 kg kaşar peynir üretiliyor.

Giriş Tarihi: 7.8.2012 16:29 Güncelleme Tarihi: 7.8.2012 16:33
Türkiye'de genel olarak beyaz peynir, kaşar, lor, tulum, Mihalliç (kelle), Çerkez, dil, Otlu peynir, Antep, Çeçil ve Urfa peynirleri üretiliyor. Peynir üretimi modern işletmelerde ve küçük mandıra olarak tabir edilen işletmelerde yapılıyor.

Üretilen peynirin ve yoğurdun kalitesini kullanılan hammadde ve işletmenin sahip olduğu üretim teknolojisi belirliyor. Süt ve süt ürünleri firmalarının çiğ süt aşamasından başlayarak bitmiş ürün aşamasına kadar hammadde, yarı mamul madde ve nihai ürünlerinde gerek Türk Gıda Kodeksinin, gerekse uluslararası kodekslerin belirlediği (Codex Alimentarius, FDA) kalite kriterlerinin gerektirdiği birçok analizi, gıda güvenliği gereksinimlerini yerine getirmeleri ve hammadde yani süt kullanımı en yüksek seviyede tutmaları gerekiyor.

Yörsan 6 kg sütten 1 kg beyaz peynir üretiyor!
Yörsan ürünlerinin hazırlanmasında dünya teknolojileri ve dünya standartlarında üretim teknikleri uygulanarak, zengin bir besin kaynağımız olan sütün besin değerleri korunuyor, ayrıca en yüksek kalitede ürün üretimi için gerekli olan süt miktarının kullanılması sağlanıyor. Ürün kalitelerinden de anlaşılacağı üzere " yüksek kuru madde değerine sahip ürünler" üretiliyor!

Sektörde bazı firmalar rekabetten dolayı 4-5 kg sütten 1 kg beyaz peynir üretirken kaliteye ve doğallığa önem veren Yörsan 6 kg sütten 1 kg beyaz peynir üretiyor.

1 kg kaşar peyniri için 11 kg süt kullanılıyor
Yine yoğurt ve kaşar peyniri üretimlerinde de buna paralel olarak birim ürün için daha fazla hammadde yani süt kullanılıyor. Süt ve süt ürünleri sektöründe bir çok firma 8-9 kg sütten kaşar peyniri yapıyorken Yörsan 1 kg kaşar peyniri için 11 kg süt kullanıyor. Daha yüksek " kuru madde oranıyla" Yörsan kalitesiyle daha kaliteli ve lezzetli ürünler üretiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 kg beyaz peynir ve kaşar için ne kadar süt kullanılıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN