Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'u sel vurdu

'un Atakum ilçesinde etkili olan sağanak sonrası derelerin taşmasıyla oluşan sel ilçede hayatı durma noktasına getirdi.

Giriş Tarihi: 7.8.2012 08:35 Güncelleme Tarihi: 7.8.2012 17:24

Bodrum katında oturan 3 kişinin boğulma tehlikesi geçirdiği ilçe merkezinde çok sayıda ev ve işyeri kullanılamaz hale geldi. Onalarca sitenin zemin katlarını basan sular nedeniyle vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Sel sularının sürüklediği çok sayıda araç Atakum Sahili'nde ilginç görüntülerin oluşmasına neden oldu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Sel suları ilçede bulunan İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Yaşardoğu Yetiştirme Yurdu'nu göle çevirdi askerler ve yurtta kalan bellerine kalan suda güçlükle ilerleyebildi. Selde hayatın durma noktasına geldiği Atakum'da tramvay seferleri yapılamazken çok sayıda hayvanda göle dönen sokaklarda kendilerine sığınacak bir aramaya çalıştı. Evleri sular içinde kalan vatandaşlar ise özellikle Çobanlı Deresi'nin yönünün değiştirmesinden dolayı Atakum Belediyesi'ni suçladı. Hiçbir yetkilinin kendilerine yardıma gelmediğini iddia eden vatandaşlar evlerini kendi imkanlarıyla boşaltmaya çalıştıklarını canlarını da zor kurtardıklarını söyledi. Sel nedeniyle kullanılamaz hale gelen gelen Atatürk Bulvarı ve Çağaloğlu Caddesi'nde araçlar suyun içinden büyük bir güçlükle geçerek ilerlemeye çalıştı. Çok sayıda araç suyun içinde mahsur kalırken karayollarına ve büyükşehir belediyesine ait iş makineleri yolları açmaya çalıştı.

Öte yandan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri ların iki gün daha devam edeceğini bildirdi. Yetkililer Atakum ilçesinde sabahın erken saatlerinde yağan sağanak sonrası metrekareye 116 kilogram yağış düştüğünü kaydetti. Temmuz ayı başında 14 kişinin hayatını kaybettiği Canik'teki yağışlarda ise metrekareye düşen yağış miktarı 65 kilogram olarak açıklanmıştı.

Yağış nedeniyle çatısı akan ameliyathanede ameliyatlar durduruldu

Samsun'un Atakum ilçesinde etkili olan şiddetli yağış, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesini de olumsuz etkiledi.

Hastanenin ameliyathaneler bölümünün çatısı, sabaha karşı şiddetini artıran yağıştan etkilenerek akıtınca, 08.00 ile 12.00 arasında yapılacak ameliyatlar gerçekleştirilemedi. Akşam saatlerinde yağış beklentisi nedeniyle de saat 16.00'dan sonra ameliyatların durdurulduğu bildirildi.

Yaz dönemi nedeniyle açık olan 10 ameliyathanede günlük ortalama 50 ameliyat yapıldığı, yağış nedeniyle randevulu ameliyat olacak hastalara tekrar randevu verildiği öğrenildi. Hastane yetkilileri, hastanede acil durumdaki hastaların ameliyatlarının gerçekleştirildiğini, Atakum ilçesinde oturan bazı hekimlerin su baskınlarından dolayı hastaneye geç geldiği için de ameliyatlarda aksamalar olduğunu ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: Can kaybı olmaması bizim için en büyük teselli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Samsun'da yaşanan su baskınlarında can kaybının olmamasının en büyük tesellileri olduğunu söyledi.

Bakan Bayraktar ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şiddetli yağışın etkili olduğu, su baskınlarının yaşandığı Atakum ilçesinde incelemelerde bulundu. Yağıştan zarar gören Jandarma Komutanlığı'nın bulunduğu bölge ile Kurupelit Deresi'nin taştığı Samsun-Sinop karayolu üzerindeki bölgede incelemede bulunan iki bakan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Bayraktar, yaşananlardan derslerini aldıklarını ifade ederek, ''Maalesef burada aşırı yağıştan üç dere, menfezlerin tıkanmasından dolayı taştı. Biz buna göre buradan dersimizi alıyoruz. Hem taşkın setleri noktasında, hem de bu menfezlerin genişletilmesi noktasında, dere yataklarının rahatlatılması noktasında gerekeni yapacağız'' dedi.

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini düzenleyen Afet Dönüşüm Yasası'nı çıkardıklarını hatırlatan Bayraktar, su baskınlarının yaşandığı Atakum ilçesinde de yasaya göre dönüştürülmesi gereken yerlerin tespit edilerek, Valilik ve belediyelerin işbirliğiyle söz konusu alanları dönüştüreceklerini belirtti.

''Can kaybı olmaması tesellimiz''

''Burada can kaybı olmaması bizim için en büyük teselli'' diyen Bayraktar, diğer eksikliklerin ve zararların devlet tarafından telafi edilebileceğini kaydetti. Metrekareye düşen yağış miktarıyla ilgili soru üzerine ise Bayraktar, ''Burada 3 saatte bir metrekareye düşen yağmur miktarı 115 kilogram. Bu 100 yılda bir tekabül eden bir olgu'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu: Dereleri işgal ederseniz, bir süre sonra gelir kendi hakkını geri alır

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genelgesi olduğunu hatırlatarak, ''Başbakanımızın genelgesi var, derelerin üzeri kapatılamaz. Dereleri işgal ederseniz, bir süre sonra gelir kendi hakkını geri alır'' dedi.

Yaşanan sel ve su baskınlarının bugünün meselesi olmadığını, 30-40 yıl önceki yanlış ve çarpık şehirleşmenin sonucu olduğunu ifade eden Eroğlu, ''Ne şimdiki belediye başkanı ne de Büyükşehir Belediye Başkanını suçlayabiliriz'' diye konuştu. Eroğlu, dere yataklarıyla ilgili sorunun çözüleceğini belirterek, ''Artık vatandaşlar da kusura bakmasın, buna razı olsunlar. Bunu hep birlikte çözeceğiz'' ifadelerini kullandı. Yaraların sarılacağını söyleyen Bakan Eroğlu, bu gece için de kuvvetli yağış beklediklerini, bununla ilgili gerekli uyarıların yapıldığını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun'u sel vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN