Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da yeni dönem başlıyor

Giriş Tarihi: 1.9.2012 21:39
İstanbul'da sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı ''Toplu Taşıma Yolu (Bus Line)'' uygulaması, 3 Eylül Pazartesi günü başlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak için başlatılan yatırımlara bir yenisi eklendi.

Bu kapsamda, İstanbul'daki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan ''Toplu Taşıma Yolu'' uygulaması hizmete girecek. Belirtilen güzergahlarda vatandaşların büyük zaman tasarrufu sağlayacağı uygulama, benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak.

Pilot bölge olarak Aksaray-Millet Caddesi-Topkapı ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlayacak uygulama, daha sonra Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak ve Yenikapı-Başakşehir şeklinde genişletilecek. Uygulama, hafta içi trafiğin yoğun olduğu 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatlerinde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak. Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı.

''Toplu Taşıma Yolu'' kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı. Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek, belirtilen saatlerde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve park yapılmayacak. Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhalarıyla sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak.

Millet Caddesi'nde, Topkapı-Aksaray istikametinde her iki yöndeki sağ şerit İETT ve özel halk otobüslerine tahsis edildi. Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT, özel halk otobüsleri ve minibüsler tarafından kullanılacak. Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecek. Uygulamayla, özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde günde yaklaşık 17 bin kişinin kullanması öngörülüyor. Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesiyle yıllık 650 bin litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da yeni dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN