Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyete pazarı küllerinden doğdu

Ulus'taki meşhur sosyete pazarı, 6 yıl sonra bu kez Ortaköy'de kuruldu. Eskiye göre daha ferah bir alandaki pazar, vale ve servis hizmeti, mobil tuvaletleri ve kabinleriyle de daha modern... Ancak pazarcılar "Pek çok kişi hâlâ habersiz. Eski günlerimize dönebilmek için tanıtım şart" diye yakınıyor

Giriş Tarihi: 10.9.2012
Yıllarca ünlü markaların ihraç fazlası ürünlerinin satıldığı, İstanbullu kadınların her perşembe uğrak yeri olan Ulus'taki sosyete pazarı, 6 yıl aradan sonra yeniden kuruldu. Ancak bu kez yeni yerinde. Ortaköy Dereboyu Caddesi'nin sonunda daha ferah bir yerde konuşlanan pazarı İspark işletiyor. Giyinme kabinleri, tuvaletleri, büfeleri, 4 valenin çalıştığı ücretsiz otoparkı ve hem Akmerkez, hem de Zincirlikuyu Metrobüs durağına yolcu bırakan ücretsiz ring servisiyle tam bir cazibe merkezi olan pazar yeri, 9 dönümlük bir alanda kurulu ve pazarda 950 tezgâh yer alıyor. Yol boyunca İspark'ın koyduğu tabelalar sayesinde ulaşılan yeni sosyete pazarında, fiyatlar ve ürünler eski günlerdeki kadar uygun. Çoğu ünlü markalnın ihraç fazlası ya da iyi taklitleri olan ürünler arasında Louis Vuitton çantalar da, Hermes kolyeler de, Gucci ayakkabılar da var. Beş liraya Zara, H&M, Mango ve Topshop markalı t-shirtlerin satıldığı tezgâh tıklım tıklım ama pazarda genel bir sakinlik ve tenhalık var.

'TRAFİĞİ ETKİLEMİYORUZ'
Bunu, pazarın hâlâ eski müşteriler tarafından keşfedilmemiş olmasına bağlayan pazarcılar ise tanıtımın daha fazla yapılmasını istiyor. Ulus pazarının en eski pazarcılarından biri olan Miyesser Alagöz, "Eski müşterilerimizin çoğu pazarın kurulduğundan habersiz. Arada telefon açanlara yeri tarif ediyoruz" diyor. Oğlu Ali Alagöz ise "Birçok eski müşterimiz gelip bizi buldu, bu yüzümüzü güldürüyor ama buranın eski günlerine dönmesi için daha fazla tanıtılması lazım" diyor. İstanbul Pazarcıları Koruma Derneği Genel Sekreteri Adil Şenses de yeni kurulan pazarın İstanbul'un en nezih ve güvenli pazarlarından biri olduğunun altını çizerek şöyle diyor: "Çok daha ferah ve ulaşımı kolay bir yerdeyiz, sokak arasında ne trafiği etkiliyoruz ne de çevrede yaşayanları. Bu yönüyle de örnek bir pazar olduk."

EN GÜVENLİ PAZAR YERİ...

Derneğin danışmanı Mehmet Taşdemir ise yeni sosyete pazarının bir başka yönüne, "İtfaiye ya da ambulans gibi araçları asla etkilemeyecek, acil bir durumda hemen müdahale edilebilecek bir alt yapıya sahibiz. Bu anlamda çok da güvenli bir pazar. Bizde bağırma çağırma da yok, sessiz bir pazarız" sözleriyle dikkat çekiyor. Kendini, "Sosyete çorapçısı" olarak tanıtan esnaf Abdullah Karataş ise pazarın eski heyecanını henüz bulamadığını anlatıyor. "10 yıldır pazarcılık yapıyorum hala Eski Ulus Sosyete Pazarı'nın heyecanını özlüyorum" diyen Karataş, yeniden eski günlere kavuşacaklarına dair umudunu ise yine de yitirmemiş. Yıllardır Ulus pazarının müdavimi olduğunu anlatan müşterilenden Hülya Vardar ise pekçok kişinin hislerine tercüman oluyor: "Pazar bizim için bir kültür. Şimdi bu yeni yerinden de memnunuz ama henüz kimse bilmiyor. Yıllarca bizde de bir boşluk oluşturdu, pazar kültürünü unuttuk. Şimdi yeniden her perşembe buradayım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyete pazarı küllerinden doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN