Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane 'sıfırcı'ya veda

Siyasal'ın efsane hocası Profesör Kurthan Fişek 70 yaşında öldü. Gazeteci ve spor adamlığı da unutulmazdı. Esnafın ve halkın sevgilisiydi. Siyasetçilere verdiği notla adı "Sıfırcı Hoca"ya çıkmıştı

'Sıfırcı Hoca' olarak bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kurthan Fişek, 70 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul'da vefat eden Fişek, "aşığı" olduğu Ankara'da toprağa verilecek. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin efsane hocası, gazeteci, spor adamı ve yazar Prof. Dr. Kurthan Fişek, dün sabah 02.00 sıralarında İstanbul Bebek'te eşi Neyran Fişek ile birlikte oturduğu evinde aniden fenalaştı. Eve çağrılan sağlık ekipleri efsane hocanın, nefes darlığı sonucu hayatını kaybettiğini belirledi. Ölüm haberini alan 42 yıllık eşi ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. Kurthan Fişek'in ağabeyi Gürhan Fişek, kardeşinin nefes darlığı rahatsızlığının bulunduğunu söyledi. Kurthan Hoca'nın naaşı cenaze nakil aracı ile Ankara'ya götürüldü. Ölümünün ardından Bebek'teki evine gelen Hürriyet Gazetesi Yazarı Mehmet Y. Yılmaz çok üzgün olduğunu belirterek, "Aktüel Dergisi'ndeki köşesinde haftanın öne çıkan siyasetçilerine sıfır verirdi. Lakabı da oradan sıfırcı hoca diye kaldı. Çok üzüldüm. Renkli ve iyi bir insandı" dedi. Eve gelen komşuları ve çevre esnaf ise Kurthan Hoca'nın Bebek'te, "Baba" lakabıyla tanındığını söyledi. Fişek, yarın Ankara'da öğrencileri, arkadaşları, dostları ve okurları tarafından son yolculuğuna uğurlanacak. İlk tören Ankara Üniversitesi'nde düzenlenecek. Fişek, buradaki törenin ardından, Kocatepe Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.

ANKARA AŞIĞIYDI

Binlerce kişinin yetişmesine katkı sağlayan Kurthan Fişek, 1942'de Ankara'da ünlü doktor, yönetici ve sivil toplum önderi Prof. Dr. Nusret Fişek'in oğlu olarak dünyaya geldi. Fişek, namı diğer "sıfırcı hoca", "Burası Ankara" adlı kitabı ile bu sevgisini kaleme aldı. "Nerelisin diye sorarsanız, 93 yıldır Ankaralı'yım" diyen Fişek, bir röportajında Ankara'da doğmasını ve öğrencilik yıllarını şöyle anlatmıştı: "TBMM'nin arkasındaki Harbiye Hastanesi'nde doğdum. Çocukluğum, Kızılay'daki Selanik Caddesi, Mithatpaşa, Meşrutiyet, Bakanlıklar civarında geçti. Mimar Kemal'den sonra Ankara Koleji. Ardından ODTÜ Kimya. Üçüncülükle girdik ama atıldık." Fişek, Kimya Mühendisliği fakültesini bırakarak asıl ilgi alanı olan sosyal bilimlere yöneldi ve ODTÜ İdari İlimler Fakültesi'ni bitirdi. Fişek'in 1960'da girdiği Kamu Yönetimi'nde ilk hocası Erdal İnönü oldu. Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan'dan da ders aldı. Turgut Özal'da ders aldığı isimler arasındaydı. Fişek, aynı yıl Yeni Gün ve Öncü gibi Başkent gazetelerinde çalıştı. Dört yıl Turkish Daily News gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yaptı. Askerliği sırasında meydana gelen 12 Mart darbesi esnasında bir süre hapis yattı. Fişek, Ankara'da sporun gelişimine büyük katkıda bulundu. SBF'nin spor dünyasında varlığını hissettirdiği yıllarda olanaksızlıklar içinde, Başkent basketbolunun sıçrama yapmasını sağlayan isimlerden biri olan Fişek, 1978-1979 döneminde, Ankara Spor Akademisi ve Atletizm Federasyonu Başkanlıklarını yürüttü. Söz konusu iki yıl Türkiye'nin içinde bulunduğu karanlık terör yıllarına karşın atletizmde küçük de olsa ilk istikrarlı uluslararası başarıların elde edildiği dönem oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane 'sıfırcı'ya veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN