isteyenlere umudu

Eurofertil Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, nin tüp bebek tedavisinde kullanılmasının gelecek 10 yıl içinde mümkün olacağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 19.9.2012 11:59 Güncelleme Tarihi: 19.9.2012 12:02

Özörnek, yazılı açıklamasında, suzluk sorunu yaşayan çiftler için çalışmalarının gelecek 10 yılda ''ciddi bir umut'' olacağına işaret ederek, ''Kök hücreden yumurta ve sperm hücrelerinin elde edilmesi mümkün olacağı gibi, endometrium denilen rahim içerisindeki, bebeğin yerleştiği tabakanın onarılması veya desteklenmesinde de kök hücreden yararlanılabilecek'' bilgisini verdi.

tedavisinde en önemli sorunlardan birinin, döllenen ve nakledilen embriyoların rahim duvarına yapışmaması olduğunu kaydeden Özörnek, bu gibi sorunlarda alternatif tedavi biçimi olarak kök hücre tedavilerinin ön plana çıkacağını belirtti.

Özörnek, kök hücrenin özellikle kanser nedeniyle kemoterapi görecek veya kemik iliği nakli yapılacak genç erkeklerde üreme potansiyelinin devamı için de kullanılabileceğine dikkati çekerek, yönteme ilişkin şu bilgileri paylaştı:

''Depolanan kök hücreler kanser tedavisinin tamamlanmasından sonra testis içine nakledilerek sperm yapımı tekrar başlatılabilir. Ancak burada akıllara, 'Kök hücre ile birlikte yeniden kanser hücreleri vücuda verilebilir mi?' diye bir soru geliyor. Özel filtrelerden geçirilen kök hücreler nakil edilirse böyle bir risk de kalmaz görüşündeyiz.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk isteyenlere kök hücre umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN