Koltuk altından aort ameliyatı

Giriş Tarihi: 19.10.2012

Kalp cerrahı Prof. Yavuz Beşoğul, kendi geliştirdiği yöntemle, kalp kapağını koltuk altından 6 santimlik kesiden değiştiriyor. Herkese uygulanabilen yöntemde, hasta 10 günde spora başlıyor, yara izi de almıyor

Kalbin aort kapağı, artık koltuk altında sadece 6 santimetrelik kesiden değiştirilebiliyor. Üstelik sadece 20 dakika içinde. İki yıldır bu ameliyatları yapan Kardiyovasküler Cerrahı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, kendi geliştirdiği özel yöntemini 100 hasta üzerinde uyguladı. Bu ameliyat tekniği dünyada ilk kez Türkiye'de uygulanmaya başlandı. Açık kalp ameliyatına gerek kalmadan, aort kalp kapağının koltuk altından değiştirilmesi, hastalara pek çok avantaj sağlıyor.

3 GÜNDE TABURCU OLUYOR

Klasik yöntemde, kasık delinerek içeri sokulan kanüller, damar duvarına zarar verebiliyordu. Bu yöntemde ise herhangi bir damar hasarı söz konusu olmuyor.
Küçük bir bebekten 140 kiloluk bir yetişkine kadar her yaştan insana uygulanabiliyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için özel bir şart yok.
Kemik kırılmadığı için kanama riski de çok daha az. Üçüncü günde hastaneden taburcu olunuyor. Kapalı yöntem olduğu için enfeksiyon riski çok azalıyor.
Hasta rahatça öksürebiliyor. Görüntü olarak iz kalmıyor, daha kozmetik oluyor.
Daha erken iyileşme sayesinde, günlük yaşama daha erken dönülüyor, kesi yeri de sadece 10 günde iyileşiyor. Hasta bir hafta sonra işe başlayabiliyor.
10 gün sonra yüzebiliyor, spor yapabiliyor. Otomobil kullanabiliyor çünkü kemik kırılmadığından rahatlıkla kemer takabiliyor, direksiyonu kavrayabiliyor.

TIP LİTERATÜRÜNE GİRECEK

Tekniğini bilimsel yayın olarak uluslararası kongrede sunmaya hazırlanan Prof. Dr. Yavuz Beşoğul şunları anlatıyor: "Koroner by-pass, mitral ve triküspid kapak tamir ve değişimlerini 2000'den beri küçük bir kesiden ve koltuk altından girerek yapıyorum. Son iki yıldır 6 santimlik kesiden aort kalp kapağı değişimi yapıyorum. Hiçbir kemik ve kas kesilmediği için bu yöntemin hastaya birçok avantajı da var. Şimdiye kadar 100'den fazla hastanın bu şekilde aort kalp kapağını değiştirdim. Bu yöntemle koltuk altından girerek aynı anda hem aort tamiri hem de kapak değişimi de yapmış olduğum hastalarım da var. Literatüre girmek için son hazırlıklarını yapıyorum. Erkekler de kadınlar kadar bu yöntemle ameliyat olmak istediklerini belirtiyor. Onların da estetik kaygıları var."

'EVE GİDERKEN ARABAYI KULLANDIM'

Bu yöntemle kalp kapağı değiştirilen hasta İlkber Uygur ameliyat sonrası hızla iyileştiğini belirterek şöyle diyor: "Açık kalp ameliyatından korkuyordum. Doktorlarıma 'Öleceğimi bilsem ameliyat olmayacağım' diyerek direndim. Gittikçe artan nefes darlığı, yorulmalar çok sevdiğim sporu bırakmama neden oldu. Her yere arabayla gidip gelmeye, merdiven dahi çıkamamaya başladım. Bu yöntemi önerdiler. Aort kalp kapağım koltuk altımdan 20 dakika gibi kısa bir sürede değişti. Üçüncü gün taburcu oldum, eve giderken arabayı ben kullandım. 10 gün sonra havuza girmeye başladım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koltuk altından aort ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN