Zonguldak'ta maden işçisinin şüpheli ölümü

Giriş Tarihi: 20.10.2012 11:44

Zonguldak'ta yol kenarındaki elektrik direğine yaslandığı sırada akıma kapıldığı iddia edilen madencinin çalıştığı kaçak kömür ocağında yaşamını yitirdiğinin ortaya çıkması ailenin acısının daha da arttırdı.

Kapuz Mahallesi Tersane mevkisinde yol kenarındaki elektrik direğine yaslandığı sırada akıma kapılarak öldüğü iddia edilen Ozan Çaplık'ı (39) hastaneye götüren A.Ç'nin (38) işlettiği kaçak kömür ocağında öldüğünün belirlenmesi üzerine şoke olan Belkız Çaplık (38), eşinin ölümüyle ilgili belirsizliklerin giderilmesini istiyor.

Ayda 1200 liraya sigortasız çalıştığı maden ocağında hayatını kaybettiği ileri sürülen iki çocuk babası Çaplık'ın, geride kalan gözü yaşlı eşi suçluların cezalandırılmasını istiyor.

İş oldukça tekstil fabrikasında çalışan Belkız Çaplık (38), olay günü eşinin evden çıkarken akşam gecikeceğini söylediğini, korktuğu için de kapıyı kilitlemesini tembihlediğini söyledi.

Eşiyle gün içinde hiç konuşmadıklarını, bir akrabalarının kendisini telefonla arayarak olayı haber verdiğini anlatan Çaplık, şunları kaydetti:

''Hastaneye gittim. Hiçbir şey anlamadım, bir kalp krizi, bir elektrik çarpması dendi. Dün öğrendim ki akıma kapılarak ölmüş. Eşimin olayın ardından kıyafetleri bile değiştirilmiş. Ne kadar vakit kaybedildi bilmiyorum. Eşimin sigortası da yoktu. Sigortasının yapılacağı söyleniyordu. Bir rahatsızlığım nedeniyle hastaneye gittiğimde sigortasının olmadığını öğrendim. Hatta bu yüzden tedavimi de olamadım. Bana Kurban Bayramı'ndan sonra sigortası yapılacağını söylemişti. Eşim sigortasız ayda 1200 lira ücretle çalışıyordu. Ancak maaşını parça parça alıyordu. Elimize tam ne kadar geçiriyor bilemiyorum. Üzüntümüz çok büyük.''

Eşinin hep maden ocaklarında çalıştığını vurgulayan Çaplık, ''Tek isteğim ocak sahibinin cezasını çekmesidir. Bundan sonra hayatımı nasıl sürdüreceğimi bilmiyorum. Borçlarımız var, kirada oturuyoruz. Kafamı toplayamıyorum, acımız çok taze. Düşük ücretle tekstilde çalışıyorum. Bundan sonra hayatımız daha zor olacak'' dedi.

Yaşadıklarını anlatan Çaplık, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

''İş kazası değil, cinayet''

Çaplık'ın kardeşi Ceyhun Çaplık da ağabeyinin uzun yıllardır kaçak ocaklarda çalıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Emekliliği hak edecek primi bulunmuyor. Halen olayın şokunu yaşıyoruz, acaba ağabeyim zamanında hastaneye götürülseydi, yaşayabilir miydi? Ocakta neler yaşandı bilmiyoruz. Öğrendiğimiz bilgilere göre kaçak ocak bazı kişiler tarafından olayın ardından dinamitlenerek kapatılmış. Burada suç delilleri gizlenmeye mi çalışıyor? Bu iş kazası değil, cinayet. Sorumluların cezasını çekmesini istiyoruz. Hukuki olarak bu işin peşini bırakmayacağız.''

Olay

Kapuz Mahallesi Tersane mevkisinde Ozan Çaplık (39), yol kenarındaki elektrik direğine yaslandığı sırada akıma kapıldığı iddiasıyla A.Ç. (38) tarafından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış, polisin durumu bildirdiği Başkent Elektrik Dağıtım AŞ Zonguldak İşletmesi ekipleri, elektrik direğinde yaptıklarını incelemede herhangi bir kaçağın olmadığı belirlemişti.

Ölümün şüpheli bulunması üzerine polis ekipleri, Ozan Çaplık'ın kaçak kömür ocağında elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmiş olabileceği şüphesiyle soruşturma başlatmıştı.

Kaçak ocağın sahibi olduğu ileri sürülen A.Ç, ''ölüme sebebiyet verme ve bilgi gizleme'' suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zonguldak'ta maden işçisinin şüpheli ölümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN