Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeçen lider 12 kilo la yakalandı

Giriş Tarihi: 2.11.2012 17:58 Güncelleme Tarihi: 2.11.2012 19:22

Cumhurbaşkanı Yardımcısı , Antalya Havalimanı’ndan 12 kilo altın külçeyi ülkesine götürmek isterken yakalandı.

Havalimanı Gümrük Müdürlüğü ve Kaçakçılık İstihbarat Gümrük Muhafaza Müdürlüğü görevlileri, 18 Ekim günü Antalya Havalimanı CIP bölümünden 'a gitmek üzere hazırlık yapan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı (37) ve arkadaşı Khasan Khakimov'un (36) bavullarında incelemede bulundu. Bavulda yapılan incelemede, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Yardımcısının bavulunda KP1119 seri numarası bulunan Kril alfabesi ile Rusya etiketi basılmış 2008 yılına ait kaşeli 12 kilo 376 gram ağırlığında bulundu. Khakimov, yetkililere altının kendisine ait olduğunu belirterek, altınla ilgili herhangi bir belge ibraz edemeyeceğini belirtti.

Diplomatik pasaportu bulunmayan Khakimov, altının Çeçenistan'a ait olduğunu ve işlemek için Türkiye'ye getirdiklerini ifade etti. İşçilik ücretinin pahalı olduğu gerekçesiyle ülkelerine geri götürdüklerini belirten Khakimov, külçe altını geçen 7 Ekim'de Edilgiriyev'in diplomatik pasaportu ile gümrük işlemine tabi tutmadan Antalya Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptığını kaydetti.

Diplomatik pasaport olmasından dolayı Edilgiriyev, özel uçak ile ülkesine gönderilirken, Khakimov gözaltına alındı. Antalya 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan Khakimov ise daha sonra Çeçenistan'a gitti.

Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu gereğince, 'Eşyayı gümrük işlemine tabi tutmaksızın Türkiye'ye ithal eden kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır' hükmünü içeren 3'üncü Maddesi ile TCK'nın 53 ve 54'üncü maddesi' şüphelilerin duruşması Antalya 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Altının Türkiye'ye kaçak yollardan girdiği tespit edildi. 1 milyon 249 bin Türk lirası olan altın Merkez Bankası'na teslim edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeçen lider 12 kilo külçe altınla yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN