Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karakollar şehit kızlarına emanet

Özlem Çeker, Özgül Halaç Çoban, Ebru Kurt. Üç kadın emniyet amiri... Ortak özellikleri 'şehit polis kızı' olmaları. Hedefleri meslekte 'zayıf kadın' önyargısını yıkmak

Giriş Tarihi: 15.12.2012
Adana'da görevli kadın polisler Özlem Çeker, Özgül Halaç Çoban, Ebru Kurt, şehirdeki 13 polis merkezinden 3'ünün Emniyet Amirliği görevini yürütüyor. Polis Akademisi mezunu 3 idealist polisin diğer bir ortak özelliği 'şehit polis kızı' olması... Ahmet Zeki Gürkan'ın İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanmasının ardından kent genelinde, kritik görevlere getirilen kadın polis sayısında ciddi artış yaşandı. Özlem Çeker, Yarbaşı Şehit Erdoğan Çıtak Polis Merkezi Amirliği'ne, Özgül Halaç Çoban, Fatih Polis Merkezi Amirliği'ne ve Ebru Kurt da Sarıçam Polis Merkezi Amirliği'ne getirildi. Bir kadın olarak görev yapmanın zor olmasının yanında teşkilatın kendilerinden beklentilerinin de yüksek olduğunu dile getiren Emniyet Amiri Özgül Halaç Çoban, "Her ne kadar yaşanan olaylar duygusal olarak yıpratıcı olsa da soğukkanlı olmalısınız. Beni en çok adli olaylarda karşılaştığımız çocuk istismarları üzüyor. Ancak, her ne olursa olsun duygularımızı ön plana çıkarmadan profesyonel davranıyoruz" dedi.

ANNELİK AVANTAJ

Her kurumda olduğu gibi Emniyet Teşkilatı'nda da kadınların olması gerektiğini söyleyen Özlem Çeker ise, "Kadınlar her işi olduğu gibi polisliği de başarıyla yapabilir. Kadınların, 'anne' olmasından gelen toparlayıcı özelliği, meslekte önemli bir avantaj. Üstlerimizin güven ve desteği ise bizi motive ediyor, sırtımızdaki yükü ve sorumluluğu daha da artırıyor" dedi.

ÜSTELİK HAMİLE
Hamile olmasına rağmen yine de Polis Merkezi Amirliği görevini üstlenen Ebru Kurt da, "Hamilelik normal süreç. Tabii ki, biraz risk var. Resmi kıyafet giyemiyorum, silahımı takamıyorum ama çantamda. İlk defa bu kadar çok kadın üst düzeyde sorumluluk üstlendi. Kadın elinin değmesi, teşkilat için önemli" şeklinde konuştu.

Hepsi de yaklaşık 13 yıldır Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan emniyet amiri kadın polislerin bir ortak özelliği de hepsinin 'şehit polis kızı' olması. Özgül Halaç Çoban'ın babası polis memuru Mehmet Hallaç, 1993'te Nevşehir'deki görevi başında, Özlem Çeker'in babası Nebi Çeker yine 1993'te İstanbul'da girilen çatışmada, Ebru Kurt'un babası Ali Çotuklar ise 1997'de Adana'da hırsızlarla girilen çatışmada şehit düştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakollar şehit kızlarına emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN