Cinsel istismar 'kamu davası' sayılacak

Üç bakanlığın ortak hazırladığı yasa tasarısına göre cinsel istismar suçlarında 'şikayet şartı' kalkıyor ve davalar kamu davasına dönüşüyor

Giriş Tarihi: 28.12.2012
Cinsel istismar suçlarına karşı gerçekleştirilecek yasa çalışmasına çarpıcı bir düzenleme eklendi. Adalet, Aile ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak görüşü sonucu TCK'da yapılacak değişiklikle cinsel istismar ve ensest gibi suçlar bundan sonra "kamu davası" olarak görülecek. Var olan düzenlemede bu tip suçlarda "şikâyet şartı" aranırken, söz konusu değişiklik ile istismar şikayeti, şikayetçi tarafından geri çekilse dahi dava süreci devam edecek. Savcılar şikayete bakmaksızın işlem yapabilecek. Böylelikle mağdur çocukların korkutma veya tehditle şikayetlerinden vazgeçirilmeleri de istismarcının yargılanmasını engelleyemeyecek.

AKRABALAR DA KAPSAMDA
Çocuklara yönelik cinsel istismar, ensest ve cinsel saldırı suçlarının yeniden düzenlendiği çalışmada TCK'daki çocuklara yönelik istismar suçlarının kapsamı da genişletildi. "Sıhri hısım" denilen karı kocanın akrabaları, koruyucu aileler ve evlat edinenlerin istismarları da artık "nitelikli suç" sayılacak.

ENSEST TANIMLANACAK

TCK'da yer almayan "ensest" de ilk kez tanımlanacak. Düşük sınırdan verilen cezalarda alt sınır 15 yıl olarak belirlenecek. TCK'nın çocukların cinsel istismarını düzenleyen 103, 104 ve 105'inci maddelerinde değişikliğe gidilecek. Ocak ayının ilk haftalarında Bakanlar Kurulu'na sunulması planlanan taslakta cinsel istismar ve ensest suçları kamu davası olarak görülecek. Böylece ensest ya da cinsel istismar mağduru çocukların baskı altına alınarak şikayetlerini çekmeleri halinde bile dava süreci işleyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cinsel istismar 'kamu davası' sayılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN