İstihbarat kimliği ile kredi talebi

2012'de dolandırıcıların en çok başvurduğu yöntemlerden biri de savcı, polis ve MİT elemanı kimliğiyle vatandaşı korkutmak. Bu yöntemle onlarca kişi mağdur oldu

Giriş Tarihi: 2.1.2013
2012'de 553 vaka ile ikinci sırada yer alan 'telefon suçları'nın kapsama alanı geniş. Dolandırıcıların en bilinen tekniği ise kendilerini MİT elemanı, savcı veya emniyet amiri olarak tanıtarak vatandaşlardan yardım talep etmeleri. Telsiz sesini arka fona yapıştırıyor, rastgele telefon numaraları çevirerek işbaşı yapıyorlar. Bazen "Biz polisiz. Kimlik bilgileriniz bir şebekenin eline geçti" diyerek, bazen de "Banka hesaplarınızdan otomatik ödeme talimatı ile terör örgütüne para aktarılmış. Düzeltebiliriz" yalanı ile vatandaşların hesap ve kimlik bilgilerine ulaşıyorlar. İkna kabiliyetleri yüksek oluyor. Emniyetin iç yapısı hakkında bilgi toplayarak aradıkları vatandaşlar üzerinde etkili olmayı başarıyorlar. 2012'nin ocak ayında polis, üç aylık sürede 1 milyon 820 bin liralık dolandırıcılık yaptıkları belirlenen bir çeteyi izlemeye başladı. Altı aylık teknik ve fiziki takip esnasında ulaşabildiği mağdurlara durumu anlatarak hesaplarının bloke ettirilmesini sağlayan polis, 585 bin liranın daha çeteye aktarılmasının önüne geçti. Takipteki ilginç bir olay, çetenin nasıl güçlü bir ikna kabiliyetine sahip olduğunu gösterir nitelikteydi. Polis, kendilerini savcı ve MİT elemanı olarak tanıtan çetenin, "PKK'ya operasyon düzenliyoruz. Siz vatanımızı seven insanlarsınız. Başarımız için verdiğimiz hesaba para yatırın. Operasyon çok gizli. Ailenizle dahi paylaşmayın" sözleriyle ikna ettiği müteahhide ulaştı. Ekipler, mağdura durumu aktardı fakat müteahhit, "Siz sahte polissiniz" dedi ve çetenin hesabına tam 85 bin lira kaptırdı. Cep telefonları dolandırıcılığının her geçen gün arttığını belirten emniyet yetkilileri, söz konusu operasyon, çalışma veya soruşturmaları asla telefon üzerinden yürütülmez asla oyuna gelmeyin diyor.

SAHTE MAAŞ BORDROSUYLA KREDİ ÇEKİYORLAR
Kredi alamayanların yardımına yetişen "kredi çetesi" polis tarafından yakalandı. 'Sahte maaş bordrosu' ve evraklarla 40 kişiye, bankalardan kredi aldırtan çetenin üyeleri tutuklandı. Bilişim Suçları ile Mücadele Şube Müdürlüğü ise bazı havayolları ve turizm şirketlerinin dolandırıldıkları şikayeti üzerine harekete geçti. THY'den 251, Pegasus'tan 482, Onur Air'dan 198 kişi adına telefon ve internet üzerinden sahte kredi kartı bilgileriyle uçak bileti alan 19 kişilik 'hacker çetesi' de çökertildi. Bir de "nakliye dolandırıcılığı" var. Çete sahte evraklarla kredi çektirdiği sigortasız kişileri daha sonra nakliye şirketlerinde TIR şoförü olarak işe başlatıyor. Bu kişiler malzeme yüklü olan TIR ve kamyonlarla ortadan kayboluyor. Malzemeler piyasa değerinin altında satılıyor.

'BABA KAÇIRILDIM EVİ ÜZERİME YAP!'
İflas eden veya parasızlıktan çaresiz kalan gençlerin başvurduğu yöntem, aileleri hedef alıyor. Bu yöntemin İstanbul'da son 3 ayda 3 farklı örneği yaşandı. Bunlardan birinde Soner Y. (29) isimli oğullarından iki gün haber alamayan aileye "Oğlunuz elimizde. İstediğimiz evi üzerimize yapmazsanız öldürürüz" telefonu geldi. Aile polise, çocuklarını eski ortağı Sadık T.'nin (28) kaçırdığını söyledi. Soner Y. de ailesini arayıp yardım istedi. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, teknik takibe aldıkları Soner Y.'yi ve Sadık T.'yi Sarıyer'de kiraladıkları evde televizyon seyrederken buldu. İki kafadarın iflas edince kredi borçlarını ödemek için bu senaryoyu yazdıkları ortaya çıktı. İki arkadaş tutuksuz yargılanıyor.

KARTI SIKIŞTIRIP HESABI BOŞALTAN ATM ÇETESİ
İstanbul'un 12 ilçesinde, geçen yıl toplam 101 kez "ATM dolandırıcılığı" meydana geldi. Bankamatikleri mesken edinen şüpheliler, para çıkış bölümlerine düzenekler yerleştirip, bankamatiklerden uzaklaştı. Dolandırıcılar, para almalarını engelledikleri vatandaşların olay yerini terk etmesinin ardından bankamatiğe dönerek taktıkları aparatı söktü. Hesapları boşalttı. Geçen ekim ayında İstanbul polisi, farklı ilçelerdeki ATM'lerde tuzak düzenekle 83 vatandaşı soydukları ve 50 bin lira haksız kazanç sağladıkları tespit edilen 2 dolandırıcılık şüphelisini yakaladı. Dolandırıcılarının bir başka 'sokak oyunu' daha var. ATM'lerde kurdukları özel düzeneklerle yine banka kartlarının sıkışmasını sağlıyorlar. Kartı sıkışan kişilere yardım bahanesi ile yaklaşıyor, bankanın müşteri hizmetlerine ulaştıklarını söyleyerek telefonlarını uzatıyorlar. Telefonda müşteri temsilcisi olduğunu belirten şebeke üyesi, vatandaşın kimlik ve kart bilgilerini aldıktan sonra "Kartınız iptal edildi. Yeni kartınızı yarın şubemizden alabilirsiniz" diyerek telefonu kapatıyor ve mağduru bankamatikten uzaklaştırıyor. Vatandaş olay yerinden uzaklaşınca dolandırıcılar hesabı boşaltıyor. Polis, vatandaşların ATM'lerde işlem yapmadan önce kartın okutulduğu alandaki yeşil aparatı elle kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca şifre tuşlamasında tuşların kapatılması ve kameralardan şifre tespitine engel olunması gerektiğinin de altı çiziliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstihbarat kimliği ile kredi talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN