Milyonlarca telef oldu

'te hafta sonu etkili olan şiddetli yağmurun ardından bazı köylerde meydana gelen su taşkınl dolayısıyla 4 bin kovandaki milyonlarca arı telef oldu.

Giriş Tarihi: 2.1.2013 16:12

İlçe Gıda Tm ve Hayvancılık Müdürü Nazif Çiftçi, ilçede cumartesi gecesi ve pazar sabahı etkili olan yağmurun bölgedeki çok sayıda arıcıyı zarara uğrattığını söyledi.

Köyleri dolaşarak arıcıların zararlarını tespit etiklerini belirten Çiftçi, ''İlk belirlemelere göre 4 bin kovan zarar gördü. Tespit çalışmalarımız devam ediyor. Zarar gören kovan sayısı daha fazla olabilir'' dedi.

En fazla zararı Hisarönü köyünün Değirmenyanı Mahallesi'ndeki yağmur sularına kapılan arı kovanlarının gördüğü öğrenildi. Ordu'dan çam balı üretmek için geldiği Değirmenyanı'ndaki bir vadiye kovanlarını koyan Naci Aktaş, bin 400 kovanının yaklaşık bininin kaybolduğunu söyledi.

Yaklaşık 200 bin lira zararı olduğunu ifade eden Aktaş, ''Kovanlarımızın yüzde 90'ı hasar gördü. Yüzde 70'i sel sularına kapılarak kayboldu. Kovanlarda milyonlarca arı vardı. Şu anda burada kalanlar, kovanların yüzde 30'u. Ancak bunların da çoğu hasar görmüş durumda. Kalan arıları hayata döndürmeye çalışacağız. Tekrar arıcılığa devam etmeye çalışacağız. Yetkililer de yardımcı olursa çok iyi olur'' diye konuştu.

Aktaş, İlçe Tarım gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin bölgeye gelerek ilk tespit çalışması yaptığını kaydetti.

'te hafta sonu etkili olan yoğun nedeniyle Hisarönü köyü ve Bozburun beldesinde çok sayıda evi su basmış, kümes hayvanları telef olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlarca arı telef oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN