Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar kalbinizi yormasın

Uzmanlar, larda kalbi korumak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Giriş Tarihi: 2.1.2013 11:11 Güncelleme Tarihi: 2.1.2013 11:12

Memorial Ataşehir Hastanesi ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Azmi Özler, larda kalp sağlığını koruma yolları hakkında bilgi verdi.

SOĞUK HAVALARDA "KALP AĞRILARI" OLABİLİR

Soğuk havanın kalp üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Daha önceden kalp hastalığı olduğunu bilmeyen kişilerde dahi göğüs ağrıları olabilir. Tüm bu ağrılar soğuk havanın spazm etkisinden kaynaklanmaktadır.

KALP KRİZLERİ KIŞ AYLARINDA 3 KAT DAHA FAZLADIR

Kalp krizlerinin kış aylarında daha sık olmasının en önemli nedenleri, soğuk havaların uyardığı damarlardaki büzülme, spazm ve kışın hareketin azalmasıdır. Kalp krizlerinin kış aylarında 3 kat fazla görüldüğü ve yaz aylarına göre daha ölümcül seyrettiği bilinmektedir.

KIŞIN TURŞU TÜKETİMİ DE TANSİYONU YÜKSELTEBİLİR

Soğuk havanın direkt olarak u yükseltici bir etkisi yoktur. Tansiyon mekanizmaları her insanda farklıdır. Kış aylarında tansiyonun yükselmesinin nedenleri, genellikle hareketsiz yaşama geçiş yapılması ve sağlıksız beslenmedir. Örneğin; kış aylarında sıkça tüketilen turşuda tuz oranı çok yüksektir ve bu besin tansiyon hastaları için zararlıdır. Bu nedenle özellikle tuz yerine sirke ile hazırlanan turşular tercih edilebilir.

GRİP AŞISI YAPTIRIN

Kalp hastaları ve özellikle kalp kapak hastalığı olanların aşısı olmaları önerilmektedir. Bunun yanında akciğerlerde yetişen ve kalp kapaklarına zarar veren pnömokok mikrobuna karşı 5 yıl koruyuculuğu olan "pnömokok aşıları" da olunabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doktor tavsiyesi ile vitamin desteği alınabilir. Ancak vitaminleri meyve ile almak daha doğru olacaktır. İdrar söktürücü kullanan kalp hastaları potasyum bakımından zengin olan muz ve kiviyi rahatlıkla tüketebilirler.

KIŞ GELDİ DİYE EVE KAPANMAYIN

Özellikle kalp hastaları soğuk havaları bahane ederek sporlarını ihmal etmemeliler. Açık havada ve egzoz dumanından uzak bir şekilde 30-45 dakika hafif tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Bu yürüyüşler mutlaka tempolu olmalıdır. Her gün evin koridorunda yapılacak 20-30 dakikalık yürüyüşler de faydalı olacaktır.

DIŞARI ÇIKARKEN DİLALTI HAPINIZI ALIN

Kalp hastalarının kışın sokağa çıkarken doktorlarının verdiği dilaltı hapı ya da spreylerini mutlaka yanına alması önemlidir. Kişi durumunda bir farklılık hissettiği anda hemen uygun bir yere oturması ve ilacını kullanması gerekir.

POLAR YÜN VE KAŞMİR SİZİ SOĞUKTAN KORUR

Koroner arter hastaları, stent takılan ve bypass olan kişiler sokağa çıkarken kendilerini mutlaka soğuktan korumalıdırlar. Ağızdan alınan havanın zararlarını engellemek için mutlaka bir atkı kullanılmalıdır. Kat kat giyinmek yerine soğuğu az geçiren polar, yün ya da kaşmir türleri tercih edilmelidir. Soğuktan korunmak için yün atlet giyilebilir.

KIŞ DİYETİNİZİ PLANLAYIN

Karbonhidratın fazla tüketilmesi ve hareketsiz yaşam kilo alımını artırmaktadır. Reçellerden ve bol karbonhidratlı hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Kalp dostu besinlerden oluşan sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlanmalı, kolesterol dengesine dikkat edilmeli ve öğünler atlanmamalıdır. Kalp hastaları beslenme ve diyet uzmanı ile kış diyetlerini planlayıp, bu mevsimi sağlıklı bir şekilde geçirebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk havalar kalbinizi yormasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN