Bir batında 6 yavru dünyaya getirdi

Giriş Tarihi: 3.1.2013 12:40 Güncelleme Tarihi: 3.1.2013 12:40

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde, bir üreticinin keçisi bir batında 6 yavru dünyaya getirdi.

Nebiler köyünde yaşayan Cahit Eken'in keçilerinden birisi 6 yavru doğurdu. Yörede yaşayan orman köylülerin büyük çoğunluğunun hayvancılıkla geçimlerini sağladığını dile getiren Eken, ''Hayvanlarımız ağırlıklı olarak tek batında 2 ya da 3 yavru doğururdu. Nadiren 4 ya da 5 olabilirdi. Bu defa keçilerimden birisi 6 yavru dünyaya getirdi. Çok şükür, hepsi sağlıklı'' dedi.

Eken, anne keçinin sütünün şimdilik yavruları beslemeye yettiğini ifade ederek, ''Ama bir süre sonra annenin sütü yetersiz gelecektir. O zaman da tek doğum ya da düşük yapan havanların sütüyle yavruları besleyeceğiz'' diye konuştu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Savaş ise keçinin büyük olasılıkla maltız ırkı olabileceğini belirterek, ''Bu tür ırklarda 6 yavru görülebilir. Ancak hayvanın ortalama yavru sayısı 2-3 olur. Bu nadir görülen bir olay. Bu tür oğlakların küçük doğmalarına rağmen, yaşama tutunma güçleri yüksek olur, oldukça hızlı büyürler'' ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir batında 6 yavru dünyaya getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN