değil atık gaz zehirliyor!

Giriş Tarihi: 3.1.2013 14:34 Güncelleme Tarihi: 3.1.2013 15:38
İstanbul'da son günlerde yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri, dikkatleri kombi ve bacaların üzerine çekti. Zehirlenmenin yanmamış doğalgazdan değil atık gazdan kaynaklandığını söyleyen uzmanlar, vatandaşları baca ve kombi kontrolleri konusunda uyarıyor.

Fatih'teki bir otelde meydana gelen sızıntısı sebebiyle 21'i turist 23 kişi zehirlenmişti. Zehirlenen iki kişinin hayati tehlikesinin bulunduğu bildirilmişti. Bu olayın ardından çok kısa bir süre sonra ise Zeytinburnu'nda 5 Afgan uyruklu, Fatih'teki bir evde de 3 Libya uyruklu genç gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Ardı ardına yaşanan zehirlenme olayları gözleri kombi bağlantıları ve doğalgaz tesisatının nasıl yapıldığı konuları üzerine dikti.

Doğalgaz ve ısıtma teknikeri Atilla Atik, kombilerin değiştirilmesiyle birlikte, kombi ve bacasının uygun bir şekilde montajlanması gerektiğini vurguladı. Düzgün takılmamış bacadan sızan atık gazın zehirlenmelere sebebiyet vereceğini kaydeden Atik, "Montajı yapanlar sıradan tesisatçı olmamalı. Kombi söküldüyse, yerine yeni kombi takıldıysa İGDAŞ tarafından onaylı yetkili servisler kontrolleri yapmalı." diye konuştu.
Zehirlenmelerin genellikle atık gazdan kaynaklandığını belirten Atik, "Doğalgazın zehirleme özelliği yok. Doğalgaz, kokusuz bir gazdır. Doğalgaz fark edilsin diye içine sarımsak çürüğüne benzer bir koku atılır. Bu da kaçağın kolay tespit edilmesini sağlar. Genelde bu tip zehirlenmelerin sebebi bacadan sızan gazdır. Bacanın üzerinde bir dirsek vardır. Dirseğin iyi bir şekilde birbirine geçirilmiş olması gerekir. Sağlam bir şekilde montajlandıktan sonra gaz kaçağının imkanı yok." ifadelerini kullandı.

'ATIK GAZ UYKU HALİNDEYKEN FARK EDİLMEZ'

Bacanın kendiliğinden yerinden çıkmasının mümkün olmadığını dile getiren Atik, 'Kombi değiştirildiğinde bacalar yerine düzgün takılmadıysa, kombi düzgün çalışmıyorsa ya da baca fanı arızalıysa atık gaz dışarı gitmiyor ve ortama sızıyor demektir. Bu gaz, uyku halindeyken hiçbir şekilde fark edilmez ve bu şekilde ölümlere sebebiyet verebilir." şeklinde konuştu.

Hermetik (Bacaya ihtiyaç duymayan) kombi hakkında da bilgi veren Atik, "Hermetik kombi, oksijeni kendi cidarından alır, atık gazı da kendi cidarından verir. Bugüne kadar hermetik kombilerin güvenli olduğunu söyledik ama bacaların düzgün bir şekilde montajlanması gerekir." şeklinde konuştu.

Fatih'te zehirlenerek ölen 3 Libyalı polisin İGDAŞ tarafından mühürlenen tesisatı yeniden açtığı ve doğalgazın kaçak kullanıldığının hatırlatılması üzerine ise Atik, "Müşteri kombi yerine bilinçsizce şofben takmış olabilir. Belki de takılan bacalı şofbendi. Bacayı da sızdırmaz bir şekilde kuramadıysa, bacalı kombilerin içinde bir fan yoktur. Doğal akışıyla atık gazı verirler. Şofben, hermetik değil de bacalıysa içeri sızdırmıştır gazı, bu şekilde de ölüme sebebiyet vermiştir." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğalgaz değil atık gaz zehirliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN