Libyalı futbolcuya yapay kalp desteği

Giriş Tarihi: 3.1.2013

Ülkesinde bir zamanlar yıldız oyuncu olan kalp hastası Ashraf Sudani'ye, Libya Hükümeti'nin girişimleriyle geldiği Türkiye'de yapay kalp ameliyatı yapıldı

Türkiye'de ilk defa yabancı bir hastaya çanta kalp takıldı. Libya'da bir zamanlar Al-Hilal Kulübü'nün yıldız futbolcusu olan Ashraf Sudani'nin iflas eden kalbi, yapay kalp ile güçlendirildi. Ashraf Sudani, maddi zorluk çeken ailesi tarafından liseye kadar güçlükle okutulmuştu. Boş zamanlarında futbol oynarken lisede tesadüfen Libya'nın en iyi takımlarından Al-Hilal'in kulüp başkanı tarafından keşfedildi. Hızla şöhret basamaklarını çıktı ve milli takıma kadar yükseldi. Kaddafi tarafından ödüllendirildi. Ülkesinde pek çok fanatiği vardı. Ancak 2011'de 32 yaşında hayatının en parlak döneminde bir anda her şey değişti. Ülkesinde iç savaş patlak verirken o son derece ağır bir hastalığa yakalandı. Kaddafi hükümeti devrilirken Sudani hastaneye yatırıldı. Önce soğuk algınlığı zannedildi, ancak yapılan incelemelerde, o güne kadar son derece sağlıklı olan yıldız futbolcuya kalp yetmezliği teşhisi kondu. Libya'da imkanlar çok kısıtlı olduğu için Sağlık Bakanlığı devreye girdi ve Sudani'nin Türkiye'ye gönderilmesine karar verildi. Bir yıl önce Türkiye'ye geldiğinde kalbi ilaç tedavisi ile güçlendirilmeye çalışıldı, hatta ilk geldiği hastanede birkaç kez kalp krizi geçirdi. Kalp nakli yapılması gerekiyordu. Ancak Türkiye'de yabancı hastalara kalp nakli için çok kısıtlı bir kontenjan veriliyordu. Kalp bağışı yok denecek kadar azdı; Sudani'nin T.C. kimlik numarası olmadığı için ismi listeye de yazılamadı. Yoğun bakımda kalıyordu ve tuvalete giderken bile zorlanıyordu. Doktorlar yaşaması için, Sudani'ye yapay kalp takılmasına karar verdi. Libya Hükümeti ile yazışmalar yapıldı, konsolosluk devreye girdi. Çünkü ilk kez Libya'da birine yapay kalp takılacaktı ve fiyatı 200 bin doların (356 bin TL) üzerindeydi. Bütün bunlara rağmen bakanlık kabul etti. Sudani şimdi kalbini yanında taşıyor altı ay daha Türkiye'de kalacak. Eşi ve çocukları da Libya hükümeti tarafından İstanbul'a gönderilen Sudani, yeni bir kalp bulunana kadar yanında taşıdığı kalbi ile yaşayabilecek.

'En az 7 yıl rahat bir hayat şansı'
Prof. Dr. Süha Küçükaksu: Ashraf Sudani hayatını kaybetme noktasındaydı. Kalbi yüzde 10-15 arasında çalışıyordu, büyük ihtimalle enfeksiyon kalp kaslarını harap etmiş. Yapay kalp onun en az 7 yıl hayatını rahat sürdürmesini sağlayacak. Libya'da yapay kalbe sahip ilk kişi oldu. Ayağa kalkamıyordu, şimdi hayatını sürdürebiliyor. Üstelik ona taktığımız yapay kalbi internet kanalıyla izleyebiliyoruz. Şu anda ailesiyle birlikte tuttuğu eve kesintisiz güç kaynağı kondu, çünkü cihazın şarj edilmesi gerekecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libyalı futbolcuya yapay kalp desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN