Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öldüren dörtlü nakile dava

Çift kol ve çift bacak naklinde ölen Şevket Çavdar'ın ailesi, Hacettepe Üniversitesi ile doktor hakkında toplam 620 bin liralık tazminat davası açtı

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Dünyada ilk kez 24 Şubat 2012 tarihinde denenen çift kolçift bacak naklinde ölen Şevket Çavdar'ın (27) ailesi Hacettepe Üniversitesi ve doktoru aleyhine toplam 620 bin liralık tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde 4 gerekçe sunuldu:
Ameliyat Sağlık Bakanlığı'nın endikasyon listesinde uzuv nakli şartlarına uymuyordu. Çavdar'ın bacakları diz üstünden, bir kolu omuzdan ve bir kolu da dirsek üstünden yoktu. Naklin çift kolun dirsek altı, çift bacağın da diz altından yoksun olması durumunda yapılabileceği kuralı ihlal edildi.

RİSK BİLDİRİLMEDİ

Tıbbi müdahalenin gerekliliği, kapsamı, ağırlığı, riskleri, muhtemel komplikasyonları, başarı şansı ve sonuçları aileyle konuşulmadı.
Çavdar'a ameliyattan önce imzalatılan formlarda sigara içmediği bilgisi yer alıyor. Oysa Çavdar 14 yıldır günde 2 paket sigara içtiğini ameliyatı yapan doktorlara söylemesine rağmen hiçbir uyarı ve tetkik yapılmadı.
Babasının 40 yaşında kalp krizinden ölmesi, annesinin de bir kalp ameliyatı geçirmesi dikkate alınmadı. Tetkikler tam yapılmış olsaydı, kalbinin 4'lü uzuv nakline dayanmayacağı anlaşılırdı. Doktorların hastayı tek kol nakli için çağırmasına rağmen operasyonun çift kol-çift bacak nakline dönüştürüldüğü iddiası da dikkat çekti. Naklin ölümle sonuçlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı Hacettepe Üniversitesi'nin Nakil ruhsatını iptal etmiş ve operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Serdar Nasır ile üniversite yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öldüren dörtlü nakile dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN