Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel solüsyonla para çoğaltılır!

Bu tip dolandırıcılar siyah kâğıtları, özel bir solüsyon ve makine kullanıp banknotlara çevirebildiklerini iddia ediyor. Paralarını çoğaltmak isteyen 18 işadamı, 2012'de bu yolla toplam 3 milyon dolar kaptırdı!

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Dolandırıcılığın 'ilginç' türlerinden biri de solüsyon dolandırıcılığı... İşadamlarını hedef seçen ve genellikle Afrikalı olan dolandırıcılar, ellerindeki siyah kağıtları 'gerçek euro' ebadında kestikten sonra 'solüsyon' başta olmak üzere kimyasal maddeler kullanarak söz konusu kara kağıtları, 500 euroluk banknotlara çevirebileceklerini söylüyor. Solüsyon dolandırıcılığında 2012'de gerçekleşen vurgunun boyutu: 18 işadamından 3 milyon dolar... Polisin lüks otel odalarına düzenlediği baskınlarda yakayı ele veren dolandırıcılar, ticaret yapma maksadıyla tanıştıkları iş adamlarını hedef alıyor. Onları etkileyebilmek ve inandırabilmek adına canlı uygulamaya geçiyor, örnek olarak birkaç adet gerçek para kullanıyorlar.

'VERİN, İKİ KATINI ALIN...'
Siyaha boyadıkları gerçek euro veya dolarları, hazırladıkları çok sayıda siyah kağıdın arasından itina ile seçerek çekiyor, kimyasal madde olarak tanıttıkları saf suya sokarak veya üzerine sözde kimyasal madde dökülen pamuk ile silerek paranın üzerinde bulunan boyaları akıtıyorlar. İşte o esnada kağıdın gerçek paraya dönüştüğünü gören kurbanlarından para talep ediyor; alıyor ve "Sabaha kadar bitiririz, yarın gelip paranızın iki katını alırsınız" diyerek kayıplara karışıyorlar. 41 yaşındaki işadamı N.Ü.'yü dolandıran Afrikalı 6 kişilik şebeke, geçen kasım ayında yakalandı. N.Ü., ertesi gün verdiği paranın iki katını almak üzere zanlılara 345 bin euro teslim edince dolandırıldı. İşadamı, zanlıların ortadan kaybolması üzerine polise başvurdu. Şüphelilerin evlerinde 196 adet sahte para ile '268 bin euro' gerçek para ele geçiren polis, elektrikle çalışan, sesler çıkartan ve üzerinde düğmeler ile içerisinde özel hazırlanmış para koyma cepleri bulunan söz konusu makineye el koydu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel solüsyonla para çoğaltılır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN