Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre inat başardılar

Giriş Tarihi: 3.1.2013 16:25
Diyarbakır'da, askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristin patlattığı bomba sonucu yaralanan 66 kişi arasında yer alan öğrenciler, girdikleri üniversite sınavında teröre inat başarılı oldular.

Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 günü askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristin patlattığı bomba nedeniyle yaralanan ve 6 arkadaşlarını kaybeden öğrenciler, yaşadıkları travmaya rağmen yaşamdan kopmayarak girdikleri üniversite sınavında hedefledikleri bölümleri kazanmayı başardılar.

Patlamanın yaşandığı dönem arkadaşlarını kaybetmenin acısı ile üniversiteye hazırlanan dershane öğrencilerinden 95'i tıp, 182'si mühendislik, 168'i çeşitli dallarda eğitim fakültesi, 26'sı diş hekimiliği, 131'i işletme, 124'ü fen-edebiyat, 43'ü kamu yönetimi, hukuk, 344'ü ise çeşitli bölümlere girmeyi başardı.

AYNI DERSHANEDE STAJ YAPIYOR

Patlamadan sonra girdiği sınavda Dicle Üniversitesi (DÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanan son sınıf öğrencisi Veysel İçöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitime sekte vurulmak istenen bu saldırıyı kınadıklarını söyledi.

İçöz, yaşanan olayın azimlerini kırmadığını ifade ederek, ''Patlamanın olduğu gün dersliklerdeydik. Bir arkadaşımızın camı açması ile patlamanın etkisi ile olabilecek basınç karşısında yaralanmaktan ve ölmekten kurtulduk. Burada bin 500 öğrencinin okuduğu bilinerek bu saldırı yapıldı. Birçok arkadaşımızı bu olayda kaybettik. Teröre inat o yıl üniversiteyi kazandık. O yıl tüm arkadaşlarımız bir üniversiteye yerleşti. Yerleşemeyen arkadaşlar da hazırlığını sürdürüyor. Bu olay azmimizi kırmadı. Bu dershanede de staja başladım.'' dedi.

''HAYALİ TIP OKUMAKTI, GERÇEKLEŞTİRDİ''

Bombalı saldırıda ağır yaralanan öğrencilerden Görkem Emre Öz'ün babası Dicle Üniversitesi (DÜ) Öğretim Üyesi Tevfik Hadi Öz ise, oğlunun saldırıdan ağır yaralı kurtulduğunu ifade ederek, 6 ay süren tedavisinin ardından koltuk değneğiyle girdiği ÖSS sınavında 9 Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesini kazandığını söyledi.

Öz, oğlunun yaşadığı ağır travmaya rağmen dershane öğretmenlerinin de desteğiyle hedefine ulaştığını belirterek, ''Oğlumun patlamada 2 ayağı kırıldı. Bir bacağı kopmak üzereydi. Dalağı alındı. 5 ay dershaneye gidemedi. ÖSS'ye 1 ay kala eve gelen dershane hocalarının desteğiyle sınava hazırlandı. Patlamadan ağır yaralı kurtulduğu için hala tedavisi sürüyor. Koltuk değneği ile sınava girdi. İkinci tercihi olan DEÜ Tıp Fakültesini kazandı. Hayali tıp okumaktı, gerçekleştirdi'' dedi.

Patlamadan yaralı kurtulan Vedat Bora, patlama sırasında ilköğretim 8. sınıf öğrencisi olduğunu ve OKS'ye hazırlandığını belirterek, patlamadan ağır yaralı kurtulmasına rağmen kazandığı Diyarbakır Cumhuriyet Fen Lisesi'ni bitirdiğini söyledi.

Bora, bu yıl üniversiteye hazırlandığını ifade ederek, ''Patlamadan ağır yaralı kurtuldum. Hayati tehlikem söz konusuymuş. Vücudumda 3. derece ciddi yanıklar oluşmuştu. Arkadaşlarım sınava hazırlanırken ben hayata tutunmaya çalışıyordum. Çok sayıda ameliyat geçirdim. Uzun süren tedavi sürecinin ardından girdiğim sınavda Fen Lisesi'ni kazandım. Asıl hedefim üniversiteyi kazandığımda gerçekleşecek. Artık bu sorunların sona ermesi için köklü çözümler bekliyoruz. İnsanlar sorunlarını şiddet ile çözmekten vazgeçmeliler. Şiddet yıllardır bu soruna çözüm olmadı. Bu ilkel yöntemden vazgeçilerek bu sorunun çözülmesi için masa başında uzlaşmacı çözümler gerek'' diye konuştu.

''BAŞARILI ÖĞRENCİLERİMİZİ KAYBETTİK''

Patlamada hayatını kaybeden Eren Şahin ile ağır yaralanan Görkem Emre Öz'ün okuduğu Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi Müdürü Abdurrahman Güden, patlamanın olduğu yıl okul olarak Türkiye genelinde ÖSS'de 8'inci sıraya, Fen Liseleri arasında da 7'inci sıraya yerleştiklerini söyledi.

Saldırının yaşandığı yıl öğrencilerin büyük bölümünün tıp fakültesini kazandığını ifade eden Güden, ''Şehit öğrencimiz Eren Şahin de rahatlıkla tıpı kazanacak bir öğrencimizdi. Ağır yaralanan öğrencimiz Emre Öz aynı yıl 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Bu olay tüm öğrencileri bir süre olumsuz etkilese de sonrasında azimlerini artırdı. Öğrencilerimiz iyi üniversitelere yerleşerek bu büyük başarıyı bize getirdiler. Patlamada yaralanan Mustafa Nacir ise Hacettepe Tıp Fakültesini kazanabilecekken maddi nedenlerden dolayı DÜ'yü tercih etti'' dedi.

Okulun kimya öğretmeni Z.T ise, olayın meydana geldiği gün öğrencilerin kendi dersinden çıktığını ve dershaneye gittiğini anlatarak, eve geldiğinde patlamanın sesi ile irkildiğini söyledi.

O gece geç saatlere kadar öğrencileri aradıklarını, her yıl da acılarının tazelendiğini ifade eden Z.T, ''Çocuklar olaydan sonra 'derece yapacağız' diye söz verdiler. Bazı öğrencilerimizi kaybettik ama arkadaşları o yıl Türkiye'de derece yaptı. Allah bir daha böyle bir olayı yaşatmasın'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre inat başardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN