Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AFAD'tan ''ailenizi afetlere hazırlayın'' önerisi

Giriş Tarihi: 5.1.2013 16:11

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ailelere afet sonrası ilk 72 saat için Aile Afet Planı hazırlamalarını öneriyor.

AFAD'dan alınan bilgiye göre, afetlere müdahale etmekle yükümlü kişilerin, afet sonrası ihtiyaçları çok kısa sürede gideremeyebileceğini düşünerek gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

Ailelerin, zarar azaltma mantığıyla yaşam biçimlerini afete duyarlı şekilde gözden geçirmeleri, hazırlıklı olma eğilimiyle afetlere dirençlerini artırmaları önem taşıyor.

Bu kapsamda ailelere ''afet sonrası ilk 72 saat için'' Aile Afet Planı hazırlamaları öneriliyor. Planda, evin güvenli yerleri, afet çantasının düzenlenmesi ve evden tahliye konusunun yer alması gerekiyor.

Evinizin krokisini çizin

Afet sırası ve sonrasında aile bireylerinin birlikte hareket edebilmesi için aile toplantısı yapılarak, şu kararların alınması ve hazırlıkların yapılması öneriliyor:

-Her odada yapısal açıdan en güvenli ve riskli yerleri tespit edin.

-Evinizin krokisini çizerek risklere göre ev ve binadaki alternatif çıkış yollarını, ayrıca üzerinize düşebilecek ağır eşya, yangına neden olabilecek soba gibi olası tehlikeleri saptayın.

-Bölge dışında bağlantı kuracağınız kişileri ve telefon numaralarını belirleyin.

-Evin içinde ve dışında tekrar buluşma yerleri kararlaştırın.

-İçinde yiyecek, su, ilk yardım malzemeleri, fener, düdük bulunan acil durum çantası hazırlayın.

Önemli evrakınızın kopyalarını hazırlayın

-Önemli evrakınızın kopyalarını hazırlayın, bir nüshasını bölge dışı bağlantınıza ulaştırın, bir nüshasını da acil durum çantasına koyun.

-Acil durum telefonlarını öğrenin.

-Evinize ışıldak, yangın tüpü ve duman detektörü alın.

-Acil durumlar için ''haberdar olma ve barınma'' konularında belediyeden bilgi edinin. Mahalle ölçeğinde tahliye konusunu sorun, öğrenin.

-Afet anında komşularınızla yardımlaşma üzerine konuşun.

-Afet sonrası ilk 72 saat için su, tuvalet, gıda, temizlik ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik planlar yapın.

-Yataklarınızın yanına su, düdük, fener ve ayakkabı koyun.

Küçük tedbirlerle ailenizi korumanız mümkün

Bazı küçük tedbirlerin alınması hayat kurtarabiliyor. Bunun için evdeki dar çıkış yollarında, deprem sırasında düşerek çıkışı engelleyecek nesnelerin kaldırılması ve sarsıntıda düşebilecek eşyaların sabitlenmesi gerekiyor.

Depremde hızla açılarak ya da içindeki nesnelerin fırlamasıyla yaralanmalara neden olabileceği için mutfak dolaplarının kapaklarına güvenlik mandalları taktırmak, ağır ve büyük eşyaları alt raflara yerleştirmek, tabloyu duvara asarken çengel vida kullanmak önem taşıyor.

Tehlikeli maddelerin sarsıntı sırasında devrilip dökülmelerini önlemek için bunları sınırlı miktarda bulundurulup, kilitli dolaplarda izole etmek gerekiyor.

Sarsıntı sırasında kırılabilecek pencerelerden korunmak için camların önüne kalın perdeler asıp, camların koruyucu film tabakasıyla kapatılması öneriliyor.

Paniklemeyin, enerjinizi tasarruflu kullanın

Deprem sırasında asansör ve balkondan uzak durulması, önceden planlanılan yere sığınılması önem taşırken, deprem sonrası için ise şunlar öneriliyor:

''Deprem sonrasında ilk olarak kendinizin ve ailenizin yaralanıp yaralanmadığını kontrol edin. Ayakkabılarınızı giyin. Gaz, su ve elektriği kesin. Kibrit, çakmak gibi aletleri kullanmayın. Daha önce planladığınız şekilde evi terk edin.

Enkaz altında kaldıysanız paniklemeyin. Enerjinizi tasarruflu kullanın, hayatınızı tehlikeye atacak riskli hareketler yapmayın. Zaman zaman sesinizi duyurabilmek için bağırın, etrafınızdaki boru, kalorifer gibi nesnelere vurun.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AFAD'tan ''ailenizi afetlere hazırlayın'' önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN