Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 5.1.2013 09:34 Güncelleme Tarihi: 5.1.2013 12:43

ye göre, hava sıcaklığı yurdun kuzey kesimlerinden başlayarak 4 ila 6 derece azalacak. Bugün İstanbul ve Ana'nın arasında bulunduğu bir çok bölgede kar ve karla karışık yağış bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz geneli parçalı ve çok bulutlu, kuzey, iç ve doğu bölgelerinin aralıklı yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların, hava sıcaklığındaki azalış ile birlikte, Batı ve Orta adeniz'in iç kesimleri, Marmara'nın güneydoğusu, İç Anadolu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar, Marmara'nın doğusu, Karadeniz kıyıları ile Orta ve Doğu Akdeniz'de yağmur ve sağanak şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Değişik yönlerden, gece saatlerinden itibaren kuzey kesimlerde kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

İSTANBUL'DA KAR ALARMI AKOM'U HAREKETE GEÇİRDİ

İstanbul'da beklenen şiddetli kar yağışı AKOM'u harekete geçirdi. Çalışmalar kapsamında 254 bin 7 ton tuz, bin 800 ton solüsyon hazır bekletilirken, 908 araç ve iş makinesi, 2 bin 266 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek.

Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri bugünden itibaren ana arterlerde kür kürüme ve tuzlama ekiplerini alarma geçirdi. İBB'den yapılan yazılı açıklamada, ekiplerin buzlanma ve ani hava değişimlerine karşı hazır bekletildiği belirtildi.

Ayrıca açıklamada şu ifadelere de yer verildi;

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve AKOM Başkanı Muzaffer Hacımustafaoğlu başkanlığında, İETT, İSKİ, BEDAŞ, İGDAŞ, İDO yetkilikleri, İBB Şirket temsilcileri, ilgili müdürler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürü ve temsilcileri AKOM 'da kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarına katılacak. Kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 43'ü 1'inci öncelikli olmak üzere 255 güzergahta toplam 3 bin 500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbirlerini aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı depolarında 2013 kış sezonu için 254 bin 7 ton tuz depolandı. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 82 ayrı noktada ise 1.800 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak. Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, Hastane giriş çıkışları, Üniversite ve Okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu. Kötü hava koşullarıyla mücadelede bu yıl uygulamaya konulan ve Başkan Topbaş'ın sık sık dile getirdiği 'Kış Lastiği' uygulaması ulaşımda çok önemli katkı sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi araçları geçtiğimiz yıllarda bu uygulamayı başlatmıştı" denildi.

Açıklamda AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacağını belirtilerek, "Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 230 Personel ve 31 araç ile kış mücadele çalışması yapacak. Atık Yönetimi Müdürlüğü; 13 Meydan, 310 Durak, 123 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 581 Personel ve 54 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı. Karla mücadele toplam 908 araç 2 bin 266 personel İstanbul halkına hizmet edecek. Her bölgenin öncelikli güzergahları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı. Ekipler 255 müdahale güzergahında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek.Araçların, belirlenen güzergahlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM'dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek. Kritik kavşaklarda 40 adet kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek" denildi.

Öte yandan, sokakta yaşayan vatandaşlar Sarıyer Metin Oktay Spor tesisinde misafir edildiği ve bugün sabah itibariyle 347 vatandaş tesislerde konaklamaya başladığı öğrenildi.

METEOROLOJİ KUTUP SOĞUĞU VE RÜZGARA KARŞI UYARDI

Meteoroloji, Türkiye'nin bu akşam saatlerinden itibaren Karadeniz üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı sistemin etkisine girmesinin beklendiğini bildirdi. Kuvvetli soğuk ve rüzgar gibi hava koşullarına karşı vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

Meteoroloji 5-8 Ocak tarihleri arasındaki na ilişkin uyarı yaptı. Buna göre yağışlar gelecek hafta ortasına kadar Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde kar şeklinde etkili olacak. Doğu bölgelerindeki yağışlar pazar gününden itibaren gelecek hafta ortasına kadar çok kuvvetli ve yoğun kar şeklinde etkili olması bekleniyor.

İstanbul'da Cumartesi günü yağmur şeklinde görülecek yağışın, Pazar günü kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşmesi ve gelecek hafta ortasına kadar kar yağışının aralıklarla etkili olması bekleniyor. Özellikle pazartesi ve salı günleri Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz kıyılarındaki kar yağışının yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının hafta sonundan itibaren yurdun kuzey kesimlerinden başlayarak, kuzey, iç ve batı bölgelerde hissedilir derecede (6 ila 10 C derece) azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Pazar ve Pazartesi günleri Marmara ve Kıyı Ege'de, Salı günü Karadeniz'de kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

Kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli, gelecek hafta başından itibaren Ege ve Batı Akdeniz kıyı şeridinin yükseklerinde hafif olmak üzere buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji, hava sıcaklığındaki hissedilir derecedeki düşüş, kuvvetli rüzg'r ve kar yağışı sebebiyle meydana gelebilecek olumsuzluklara (Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, buzlanma ve don olayı, zirai don olayı) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU

MARMARA :
Parçalı çok bulutlu, bölgenin doğusu (İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik) aralıklı yağmur, yüksekleri yer yer karla karışık yağmurlu, gece saatlerinden itibaren bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE : Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin yer yer sisli, Kütahya ile Afyonkarahisar'ın kuzey kesimlerinin yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ :
Parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz'in aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, bölgenin iç kesimlerinin sisli geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Göller Yöresi ile bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor

İÇ ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yer yer sisli, kuzey ve doğusu ile zamanla bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin sisli, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı çok bulutlu, Orta Karadeniz bölümü ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren güney ve batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah saatlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Parçalı zamanla çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN