Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sebzelerin tazeliğini ''toprakla'' koruyorlar

Yaz mevsiminde tarlalarda yetiştirilen organik sebzeler, kışın hava sıcaklığının eksi 26 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da, seralarda toprağa gömülerek taze kalıyor.

Giriş Tarihi: 5.1.2013 15:20
Erzurum İli Sebze Üreticileri Derneği Başkanı Necati Yıldızer, gazetecilere yaptığı açıklamada, büyüklerinden gördüğü sebze koruma yöntemini seralarda uyguladığını ve başarılı sonuçlar elde ettiğini söyledi.

Yazın tarlada yetişen ürünleri kış mevsiminde seralarda toprağa gömdüğünü belirten Yıldızer, şöyle konuştu:

''Toprağa gömdüğümüz organik sebzeler, eksi 26 derece soğukta bozulmadan tazeliğini koruyor. Büyüklerimiz kendi evlerinde benzer yöntemi yapıyordu. Ben de onlardan esinlendim ve bu yöntemi seralarda yapmaya karar verdim. İlk denemenin ardından ürünleri bozulmadan, üşümeden, donmadan mart, nisan aylarına kadar saklı tutabildik.''

Yıldızer, kendi seralarında uygulamaya başladıkları toprak altında sebze saklama yönteminin geliştirilmesi halinde bölgenin önemli bir gelir kaynağı elde edeceğini dile getirdi.

Kış mevsiminde Erzurum'daki seraların boş kaldığını anımsatan Yıldızer, ''Bu yöntem geliştirilebilir ve bütün seralar ürünlerle doldurulabilir. Yaz mevsiminde civar illere çok fazla satışımız oluyor. Eğer bu yöntem geliştirilirse kış mevsiminde de taze sebze satışı artabilir'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sebzelerin tazeliğini ''toprakla'' koruyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN