İl değiştirmek için referandum yaptılar

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı İhsanoğlu köyünde, Bartın'a bağlanmak için referandum gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 6.1.2013 22:51 Güncelleme Tarihi: 6.1.2013 22:54
İhsanoğlu ilköğretim Okulunda gerçekleştirilen ve 501 seçmenin oy kullandığı referandumda 477 evet, 22 hayır ile 2 geçersiz oy kullanıldı.

Köy Muhtarı Ramazan Artan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde 3 dönem muhtarlık görevi yaptığını, 1999 yılından bugüne Bartın'a bağlanmaya çalıştıklarını söyledi.

Köyün nüfusunun 945 olduğunu ve yaşlı heyeti ile köyün ileri gelenleriyle aldıkları karar doğrultusunda referandum oylaması gerçekleştirdiklerini ifade eden Artan, şöyle konuştu:

''Muhtar olduğum ilk yıldan buyana resmi olarak Bartın iline bağlanmaya çalışıyoruz. Ancak, ilimiz siyasetçileri bizi bir şekilde engelliyor. Bizde köyümüzün yaşlı heyeti ve ileri gelenleriyle karar alarak referandum oylaması gerçekleştirdik. Sonuç olarak 945 nüfusu ve 647 seçmeni olan köyümüzde yaptığımız referandum oylamasında 501 seçmen oy kullandı. Referandumda 477 evet, 22 hayır ve 2 geçersiz oy kullanıldı. Çoğunluk olarak köylümüz Bartın'a bağlanmayı istiyor. Çünkü Bartın bize 20 kilometre, Zonguldak'ın en yakın ilçesi ise 26 kilometre mesafededir. Biz bu durumda Zonguldak ilinden sağlık, eğitim, iş bakımında bir fayda sağlayamıyorduk. Sadece Zonguldak'ın nüfusuna kayıtlıyız. İnşallah yetkililer referandum oylamamızın sonucunu dikkate alarak bizi resmi olarak Bartın'a bağlarlar. Şimdiden köyümüze hayırlı uğurlu olsun.''

Referandum sonucunu İçişleri Bakanlığına bildireceklerini vurgulayan Artan, müracaat sonucu ret gelirse durumu mahkemeye taşıyacaklarını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İl değiştirmek için referandum yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN