Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Benekli inek davasında 2 yıl 4 ay hapis

İzmirli çiftçi sigorta ettirdiği inekler yerine kesimhaneye başka inekleri gönderip sigortadan para aldı. İneklerin benek şekilleri foyasını ortaya çıkarınca dolandırıcılıktan hapse mahkûm oldu

Giriş Tarihi: 7.1.2013
İzmir Tire'de bir çiftçi hakkında sigorta ettirdiği ineklerin yerine sigorta kapsamında olmayan inekleri kesimhaneye gönderip, sigortadan para aldığı iddiasıyla dava açıldı. Bilirkişi raporunda kesilen ineklerle sigorta ettirilen ineklerin farklı olduğunun belirtilmesi üzerine mahkeme, uyanık çiftçiyi 'dolandırıcılık' suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. 52 yaşındaki M.R., ahırda bulunan hayvanlardan bazılarını rahatsızlık halinde tedavilerinin yapılması ve ölmeleri halinde zararının giderilmesi için sigorta yaptırdı. Hayvan sigortası yaptırdıktan sonra M.R.'nin ahırında bulunan iki sigortalı hayvan rahatsızlandı. Sigorta eksperlerinin ilk incelemesinden sonra tedaviye başlanan hayvanların rahatsızlıkları geçmeyince kesilmeleri ve ücretinin sigortadan alınmasına karar verildi. Ancak iyileştikten sonra hayvanları başkasına satmayı düşündüğü öne sürülen M.R. iddiaya göre kesilmesi istenen inekler yerine başka inekleri kesime gönderdi. Sigorta yetkililerinin durumu fark etmesi üzerine çiftçi hakkında, 'dolandırıcılık' suçundan Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

ALIN BENEKLERİ KESİKTİ

Hakkında 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istenen M.R., suçlamaları kabul etmeyip, ineklerin kesimhaneye gönderildiğinde ahırda olmadığını, ahıra her zaman gitmediğini, orada çalışan elemanlarının inekleri kasıt olmadan karıştırdığını iddia etti. Sigorta şirketinin avukatı ise, şirket tarafından sigorta edilen ineklerin ve kesimhanedeki ineklerin fotoğraflarının çekildiğini ve ineklerin cinslerinin dışında aynı olan hiçbir yönleri bulunmadığını söyledi. Bilirkişi raporunda da ineklerin cins olarak aynı olsa da sigorta ettirilen ineklerin alın beneklerinin kesik olduğu, kesilen ineklerin ise alın beneklerinin kesik olmadığı belirtildi. Bu rapor üzerine M.R., ineklerin sahibi olduğunu ancak kesim işlemine inekleri kendisinin götürmediğini dolayısıyla suçu işlemediğini iddia ederek, suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, 'dolandırıcılık' suçunun işlendiğine kanaat getirerek, ineklerin sahibi M.R.'yi 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Benekli inek davasında 2 yıl 4 ay hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN