Happy Birthday To You'ya alternatif aranıyor

Dünyanın en popüler şarkısı Happy Birthday To You, telif haklarına sahip Warner Bros 'a milyon dolarlar kazandırdı. Sinema, TV ve reklam dünyası telif ödememek için alternatif şarkı arayışında

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Dünyanın en popüler şarkısı nedir diye sorsam, yanıtınız ne olurdu? Hayır, Gangnam Style değil. Tüm zamanların en popüler şarkısı demek istemiştim. Hani dünyanın neresine giderseniz gidin herkesin bildiği, hatta kendi diline uyarladığı bir şarkı desem? Tahminlerinizi duyar gibiyim. Bir şarkıdan çok, giriş şarkısı olarak kabul edilen, Happy Birthday To You. Siz de orijinali İngilizce olan bu melodiyi sıkıcı ve saçma bulanlardan olabilirsiniz. Ama şarkının ticari haklarına sahip olan Amerikalı Warner Bros Music Group, bu şarkıdan şimdiye kadar 2 milyon dolar kazandı. Ve kazanmaya da devam ediyor. Bu yüzden müzik endüstrisi, Warner Bros'a artık para ödememek için alternatif doğumgünü melodisi arayışına geçti. Dünyanın en popüler şarkısının nasıl doğduğunu düşünmüştünüz? Şarkının hikâyesinin çıkış yeri Amerika, 19'uncu yüzyıl. Şarkının yazarları, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde yaşayan ilkokul öğretmenleri Hill kızkardeşler. 1893'te şarkıyı kaleme alan Mildred J.Hill ve Patty Smith Hill'in yazdığı şarkının adı "Good Morning to All"dı (Hepinize Günaydın). Üstelik sözlerinde "Happy Birthday" cümlesi de geçmiyordu.

OKUL ŞARKISIYDI
Şarkı şöyleydi: Good morning to you (Günaydın) Good morning to you (Günaydın) Good morning dear children (Günaydın sevgili çocuklar) Good morning to all (Hepinize günaydın) Öğretmenliğin yanısıra müzik eğitimi de alan iki kızkardeşin her sabah çocukları karşılamak için yaptığı beste -söylenen o ki-, çocukların da beğenisini kazanmış. Şarkı, çocukların ağzında yayılmış. Sanal dünyada pek çok kayıt olmakla birlikte, "Happy birthday" kelimelerinin şarkının sözleri arasına katıldığını aslında tam olarak kimse bilmiyor. Çeşitli hikâyeler mevcut. Ancak bilinen o ki, 1930'lu yıllara gelindiğinde "Happy Birthday To You" radyolarda, filmlerde kullanılan bir şarkı haline gelmiş. 1934'da, Hill kızkardeşlerin üçüncüsü Jessica, "Good Morning to All"un telif haklarını satın alarak ilk yasal adımı atmış oldu. Jessica Hill, "Happy Birthday To You"nunsa orijinal şarkının taklidi olduğunu söyleyerek bu şarkıyı da izinsiz kullananların hâkim karşısına çıkmasını sağlamanın önünü açtı.
TELİF HAKKI, WARNER BROS'DA

Jessica Hill'in telif hakları için harekete geçip, Clayton F. Summy müzik yayıncısına yetki vermesi ve Clayton F. Summy'nin 1988'de sahibi olduğu 50 binden şarkıyla birlikte Warner/ Chappell Music şirketine satılmasıyla, Happy Birthday To You'nun hakları da Warner Bros'a geçti. Mildred ve Patty Hill kardeşler tek bir kuruş telif almadan hayata gözlerini yumdu. Şarkının haklarıysa 2030'a kadar Warner Bros'ta kalacak. Şimdiye kadar film ve reklam endüstrisinden 2 milyon dolar kazanan Warner Bros'un, önümüzdeki 17 yılda 40 milyon dolar telif geliri elde edeceği tahmin ediliyor. Nedeni "basit"! Şarkının telif haklarının oluştuğuna ilişkin bir araştırmaya imza atan George Washington Üniversitesi Hukuk Profesörü Robert Brauneis, bu nedeni "şarkının bir çocuğun anlayabileceği kadar basit olması" olarak gösteriyor. Ancak film ve müzik endüstrisinin tonlarca parayı Warner Bros' un ayaklarına sermek gibi bir niyeti yok. İşte bu nedenle Amerika'da yayın yapan WFMU radyo kanalı ve Free Music Archive isimli internet sitesi ortaklaşa bir yarışma açarak alternatif bir kutlama şarkısı arayışına girdi. Happy Birthday To You kadar basit ve insanı yakalayan bir şarkı arayan internet sitesi, 13 Ocak'a kadar sunulacak tam şarkıları değerlendirecek. Profesyonel müzisyenlerle biliminsanlarından oluşan bir jürinin vardığı sonuç, 29 Ocak'ta bir jüri tarafından açıklanacak. Bakalım Amerika'da Aralık 2002'de çıkarılan "anonim sanat eseri" yasasıyla korunacak bu şarkı, Happy Birthday To You'nun yerini alabilecek mi?

Telifin bir kısmı Hill kardeşlere
Sinema, televizyon ve reklam sektörlerinde kullanılan Happy Birthday To You şarkısından elde edilen telif gelirinin bir kısmı, hayattayken şarkıdan para kazanamayan Mildred ve Patty Hill kardeşler adına kurulan Hill Vakfı'na gidiyor.

Happy Birthday Mr. President
Happy Birthday To You şarkısı, şimdiye kadar onlarca filmde kullanıldı. Ancak herkesin bildiği en popüler şarkıyı söyleyen en popüler kişi, Marilyn Monroe oldu. Monroe, 19 Mayıs 1962'de ABD Başkanı John F.Kennedy'nin 45'inci doğum gününü bu şarkıyla sahnede kutlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Happy Birthday To You'ya alternatif aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN