Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madende metan gazı 8 can aldı

TTK Kozlu kömür ocağında metan gazı püskürmesi ve göçük nedeniyle 8 işçi yaşamını yitirdi, madenci yakınları perişan oldu

Giriş Tarihi: 8.1.2013
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü kömür ocağında 'ani metan gazı püskürmesi' nedeniyle yaşanan kaza, saat 12.00 sıralarında meydana geldi. Taşeron firmaya bağlı işçilerin, ocağın 630 metre kotunda galeri açma sırasında önce metan gazı püskürmesi ardından da göçük meydana geldi. Kurtarma ekipleri 2 saat süren çalışma sonucu göçük altındakilerden 1 işçiyi ağır yaralı kurtardı, 8 maden işçisinin ise cesedine ulaştı. Olayın meydana geldiği galerideki metan gazı tahliye edildikten sonra 5 madencinin cesedi, işçi asansörüyle yer üstüne çıkarıldı. Kalan üç işçinin çesetlerinin çıkarılması için çalışmalar devam ediyor. Olay yerine gelen madencilerin aileleri, alınan acı haberler üzerine sinir krizleri geçirdi. TTK Genel Müdürü Burhan İnan, metan gazı nedeniyle kömür ocağının başka bir bölümünde mahsur kalan 6 işçininde kurtarıldığını belirtti. Yaşamını yitiren işçilerin isimleri şöyle: Hüseyin Kürekçi, Hasan Bozacı, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz ve Satılmış Arslan. Hayrettin Dağkıran'ın ise sağ çıkarıldığı kaydedildi.

"ZEHİR DE SOLUDUK"
Faciadan kurtulan işçilerden Hüseyin Akyüz (33), yaşadıklarını şöyle anlattı: "7 kişiydik. 60 santimetrelik havalandırma borusuna kafamızı sokarak, temiz hava almaya çalıştık. Zaman zaman zehirli gaz da geliyordu, ama fazla zehirli gaz almadığımız için hayatta kalabildik. Zehirli gaz nedeniyle mide bulantısı ve kusmalar oldu."

"TAKİPÇİSİYİZ"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, başsağlığı diledi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Özellikle iş kazaları konusunda hükümetin devam eden vurdumduymazlığı ne yazık ki sık sık işçi ölümlerine ve yaralanmalarına neden olmaktadır.'' Kılıçdaroğlu, Konunun takipçisi olacaklarını belirtti. Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Zonguldak'a geldi. Bakan Çelik, TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü binasında düzenlenen brifinge katıldı.

DDK 2011'DE UYARMIŞTI
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), 2011'de madenlerdeki iş kazalarına ilişkin hazırladığı raporda alınan tedbirlerin yetersizliğine ve denetim zafiyetine dikkat çekmiş, risklerin önceden yeterince tespit edilip önlem alınmadığını tespit etmişti. Raporda işverenlerin kaza maliyetlerini azaltıcı önlemlere yeterince önem vermedikleri de ifade edilmişti. Rapordaki tespitler şöyleydi:
Taşeronluk-alt işverenlik uygulaması
Üretim zorlaması
Geçmiş kazalardan ders alınmaması
Kontrol ve degaj sondajlarının yeterince yapılmaması
Delme-patlatma işlemindeki düzensizlikler
Maske bulunmaması
Gaz izleme ve ikaz sistemlerinin yetersizliği.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madende metan gazı 8 can aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN