Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitede mavi kapak kavgası

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği yönetimi "Burası kapak toplama fakültesi değil" diyerek kampanyayı bitirdi. Proje direktörü Toygar "Kapak toplayan çocuklar ağlıyor" sözüyle karara tepki gösterdi.

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi yönetiminin, "Burası bir diş hekimliği fakültesi, kapak toplama fakültesi değil" diyerek, 3 yıldır süren ve engellilere umut olan "mavi kapak" kampanyasını bitirmesi, fakültede tartışmaya yol açtı. Proje koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar, "Dekan yardımcımız, 'İki kapak getiren personeli meşgul ediyor. Burası kapak toplama fakültesi değil. Başkaları toplasın' diyor. Kampanyayı lüzumsuz olarak görüyorlar. Nasıl böyle kesilir? Kampanyanın bittiğini duyan birçok çocuk ağlamaya başlamış" diyerek, alınan karara isyan etti.

'BİLİMSELLİKLE ANIN ARTIK'

Geçtiğimiz cuma günü basın toplantısı düzenleyen Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necdet Erdilek, "Burası bir diş hekimliği fakültesi. Artık bilimsellikle anılmak istiyoruz. Kampanya bizi meşgul ediyordu. Projenin amacı kıvılcım çakmaktı ve istediğimiz sonuca ulaşıldı. Devlete bağlı il sağlık il merkezleri ve engelli dernekleri yürütebilir" diyerek, kampanyayı sona erdirmişti.

'TOPLAMAYA DEVAM EDİN'
Bu karar, projeye büyük emek veren öğrenciler ve öğretim üyelerini üzerken, kampanyanın koordinatörlüğünü yapan Prof. Dr. Nurselen Toygar da karara çok şaşırdığını söyleyerek "Oysa sistem oturmuştu ve her şey çok güzel gidiyordu. Kampanya fakülteyi tanıttı. Çocuklarımız sosyal sorumluluk edindi. Şimdi bana, 'Hocam bu kampanya biterse, biz bu kapakları ne yapacağız?' diye soruyorlar. İnsanların umudunu böyle kesmek doğru değil. Türk Eğitim Vakfı'nın Yürütme Kurulu'na seçildim. Kampanyayı orada sürdürmeyi düşünüyorum. Herkes kapak toplamaya devam etsin. Twitter ve Facebook'ta 'engellilerin umudu sona ermesin, mavi kapak projemiz bitmesin' sloganı dönüyor" sözleriyle tepkisini gösterdi. '

VEKİL Mİ OLACAKSIN'

SABAH'a konuşan fakülte Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç ise "2011'de bitirecektik ama bir yıl uzattık. Kampanya amacına ulaşınca artık başka kurumlar üstlensin istedik. Ama Nurselen Toygar bunu kişisel mücadeleye dönüştürmeye çalışıyor. Beni kötüleyip, kendisini azize gibi göstermeye çalıştı. Kendisine "Bu projeden artık sana ekmek yok. Kapak toplayarak milletvekilimi olacaksın, belediye başkanı mı olacaksın?" dedim. Bizi kişisel hırslarına alet etmesin" dedi.

BİRLİKTE POZ VERİYORLARDI
Kampanya kapsamında sadece üniversite bugüne kadar 2 bin tekerlekli sandalye dağıttı. 280 ton kapak toplandı. İzmir'de toplanan plastik kapaklar geri dönüşüm ile hurda olarak satıldı. Elde edilen gelirle tekerlekli sandalye alındı. Ortalama fiyatı 2 bin 400 lira olan bir akülü sandalye alabilmek için 2.5 ton mavi kapak gerekiyor. Kampanyanın tanıtımını birlikte yapan Toygar ve Artunç şimdi görüş ayrılığında. Fırat SOYLU / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede mavi kapak kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN