Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem Batı Ege ve Marmara'yı korkuttu

Ege Denizi'ndeki 6.2 büyüklüğündeki deprem başta Çanakkale olmak üzere İzmir, Balıkesir, İstanbul, Tekirdağ'da hissedildi. Uzmanlar: Öncü değil

Giriş Tarihi: 9.1.2013
Ege Denizi'nde dün saat 16.16'da Çanakkale'ye bağlı Bozcaada'nın 50 kilometre açığında 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi verilerine göre depremden sonraki ilk yarım saatte 15 artçı deprem meydana geldi. 6.2 büyüklüğündeki deprem, Çanakkale ve ilçelerinin yanı sıra İzmir, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de de hissedildi. Deprem herhangi bir can ve mal kaybına yol açmazken, paniğe neden oldu. Soğuk ve kara rağmen korkuyla evlerinden ve işyerlerinden fırlayan vatandaşlar, uzun süre açık alanlarda bekledi. Depremin ardından, birçok kişi Çanakkale'deki yakınlarını aramak isteyince telefon hatları kilitlendi. Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, "Deprem yatay sarsıntı olarak yarım dakika kadar sürdü. Şu anda herhangi bir yaralanma ya da can kaybımız yok. Saros Körfezi'ne yakın olduğumuz için birinci derecede deprem kuşağındayız. Dikkatli olmalıyız" dedi. Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay ise "Ada için şimdiye kadar olan depremlerin en büyüklerinden birini yaşadık. Biraz panik yaşandı ama sonra hayat normale döndü" diye konuştu.

UZMANLAR NE DİYOR?
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aydın Büyüksaraç:
"Bu deprem Ege Denizi'nde rutin beklenen bir deprem. Bir süre daha artçıları devam edebilir. 40-50 dolayında, bundan daha küçük büyüklükte deprem bekliyoruz. Bir kaçını aynı şekilde hissedebiliriz. Bu deprem beklenilen büyük depremin devamı değil. Bağımsız bir deprem, öncü bir deprem de değil."
Prof. Dr. Ahmet Ercan: Ege'de 'deprem gerdanlığı' diye andığım Girit, Rodos, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, İzmir, Dikili, Çanakkale, Dedeağaç ve Kavala'da yaklaşık bir aydır deprem yoğunlaşması vardı. Bu gerdanlığın üzerinde bir deprem olması beklentilerimizin arasındaydı. Nitekim üç gün önce bugün depremin olduğu yerde 4.0 büyüklüğünde bir deprem olmuştu.
Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erdik: Beklenen depremlerden bir tanesi. Bilinmedik, beklenmedik bir şey değil. Artçılar şeklinde bir süre daha devam edecek"
Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Telaş etmeyi gerektirecek bir deprem değil. Bunun arkasından başka bir deprem gelebilir tabii ki. Ancak o deprem, bu deprem oldu diye olmaz. Farklı bir deprem olur.

ADIYAMAN VE MALATYA SALLANDI

Adıyaman'ın Tut ilçesinde de dün sabah 4,4 ve 4,7 büyüklüğünde 2 ayrı deprem meydana geldi. Can ve mal kaybı yaşanmayan depremler paniğe neden oldu. Bu depremlerin ardından Malatya'nın Doğanşehir ilçesinin Erkenek beldesinde de en büyüğü 3.2 olan 7, Doğanşehir'in Sürgü beldesinde de 2,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem Batı Ege ve Marmara'yı korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN