Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maden ocağı 'mimli' çıktı

Giriş Tarihi: 9.1.2013

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 8 kişinin öldüğü maden ocağına 2 ay önce, 3 bin 500 lira para cezası kestiği ortaya çıktı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, gaz püskürmesi sonucunda 8 işçinin hayatını kaybettiği Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne, 16 Kasım 2012'de yaptığı denetimde 3 bin 500 lira ceza kestiği bildirildi. Bakanlığın 2010'dan beri düzenli denetleme yaptığı maden ocağında en son yapılan incelemelerde 5 eksik belirlendi. İşverenin müstakil bir sağlık ve güvenlik dokümanı oluşturması ve riskli çalışmaları izne bağlaması kararlaştırılan denetimin ardından işletmeye 3 bin 500 lira para cezası kesildi.

ÇİFTE SORUŞTURMA
Maden ocağında işçiler Ahmet Şeker, Yüksel Koca ve Hüseyin Kürekçi'nin cesetlerine ulaşılması için çalışmalar sürüyor. 1.5 tonluk göçüğün kaldırılmasının ardından kurtarma çalışmalarına başlanacak. Öte yandan olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı. İncelemeler için Kozlu'ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik "Galeride 9 işçi çalışıyormuş. Hayrettin Dağkıran'ı kurtarmış olmak tek tesellimiz. Maske ve koruyucu donanımlarında bir sorun yok. 3 kardeşimizin oluşan kömür yığınının altında oldukları ihtimali ağırlık kazanmakta" dedi.

'ACI HERKESİN ACISI'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise yaşanan acının herkesin acısı olduğunu ifade ederek, "Spekülatif cümlelerden kaçınmak lazım. Herhangi bir ihmal varsa, bunu tespit etmekte bir sıkıntımız olmaz. Tek elden, tek ses üzerinden bunların yapılması lazım. Teknik bütün detaylar, raporlandıktan sonra bunları paylaşmakta yarar var" diye konuştu.

CENAZELER GÖZYAŞLARIYLA DEFNEDİLDİ
Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgunda bulunan madenciler Köksal Kadıoğlu (48), Muhsin Akyüz (31), Hasan Bozacıoğlu (44), Satılmış Arslan (35) ve Muharrem Yapıcı'nın (29) cenazeleri ailelerine teslim edildi. Bakan Taner Yıldız, bir süre önce sözlenen Akyüz için Uzungüney köyünde, Kadıoğlu için ise Kozlu'da düzenlenen cenaze törenlerine katıldı. Bozacıoğlu ile Arslan da gözyaşları arasında defnedilirken Yapıcı bugün toprağa verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maden ocağı 'mimli' çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN